Gender-based mobbing: A critical review of empirical studies published between 2000 and 2022
Toplumsal cinsiyet temelli mobbing: 2000-2022 arasında yayımlanmış ampirik çalışmalara yönelik eleştirel bir inceleme
- Tez No: 768661
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezin amacı, 2000 ve 2022 yılları arasında, İngilizce ve Türkçe olarak yayımlanmış toplumsal cinsiyet temelli mobbing literatüründe her iki grup için mobbingin sıklığını, kadın ve erkeklerin bu konudaki deneyimlerini, bu deneyimin nedenlerini ve mobbing deneyiminin sonuçlarını her iki grup için incelemektir. Bu kapsamda PubMed, ScienceDirect, APA PsycNet, ResearchGate, Taylor & Francis Online, EBSCOhost, Web of Science and Google Scholar gibi bilimsel araştırma veri tabanları kullanılarak cinsiyete dayalı mobbing, cinsiyete dayalı taciz veya cinsiyete dayalı zorbalık gibi temel kavramlarla bir literatür taraması yapılmıştır. Araştırmanın en belirgin bulgusu, kadınların mobbinge maruz kalma oranının erkeklere göre daha yüksek olmasıdır. Bu farklılığın nedenleri ve her iki cinsiyette de en sık görülen mobbing formları eleştirel olarak incelenmiştir. Ayrıca literatür taramasından elde edilen bir diğer önemli sonuç, kadın ve erkeklerin mobbing deneyimlerinin kariyerleri ve ruh sağlıkları üzerindeki etkileri ve etki şiddeti açısından farklılıkların görülmesidir. Kadın ve erkeklerin mobbing algıları ve farklı baş etme stratejileri, yaşadıkları olumsuz etkilerdeki farklılığın en kritik nedenleri olarak gösterilmektedir. Çalışma, cinsiyet ve mobbing arasındaki ilişkiden kaynaklanabilecek faktörler, etkiler, sonuçlar ve çözümler gibi konunun birçok yönünü sistematik olarak incelemiştir. Bu açıdan çalışmanın önemi, toplumsal cinsiyet ve mobbing ilişkisi hakkında fikir edinmek isteyen okuyucular için faydalı bir kaynak olmasıdır. Toplumsal cinsiyet temelli mobbing sorununun tüm yönleriyle analiz edilmesinden elde edilen bulgular ışığında, mobbingle mücadele için en iyi uygulamaların bireysel, kurumsal ve ulusal düzeyde olmak üzere üç ana bölümde ortaya konulması, bu çalışmanın literatüre ve iş sağlığı ve güvenliği alanına en önemli katkısıdır. Ancak, bu çalışmanın bazı sınırlamaları vardır. Çalışma 2000 ve 2022 yıllarını kapsadığı ve sadece İngilizce ve Türkçe yayınlanmış literatürü kapsadığı için, konuyla ilgili 94 tane makaleye ulaşılmıştır. Kısıtlı sayıda elde edilen makale sayısı çalışmanın genellenebilirliğini kesin bir sonuca varma açısından sınırlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the frequency of mobbing, the experiences of women and men about this issue, the reasons behind this experience and the results of the mobbing experience for both groups in the gender based mobbing literature published in English and Turkish between 2000-2022. In this context, a literature review was conducted between 2000 and 2022 using the research databases of PubMed, ScienceDirect, APA PsycNet, ResearchGate, Taylor & Francis Online, EBSCOhost, Web of Science and Google Scholar with basic concepts such as gender-based mobbing, gender-based harassment or gender-based bullying, etc. The most prominent finding of the study is that the rate of mobbing exposure of women is higher than that of men. The reasons behind this difference and most frequent forms of mobbing for both genders are examined critically. In addition, another important result obtained from the literature review is the differences in the effects of mobbing experiences of women and men on their careers and mental health in terms of severity and forms. Mobbing perceptions and different coping strategies of women and men are cited as the most critical reasons for difference in negative outcomes. The study systematically examines many aspects of the subject such as factors, effects, consequences, and solutions that may arise from the relationship between gender and mobbing. In this respect, the significance of this study is that it is a useful resource for readers who want to get an insight about the gender and mobbing relationship. In the light of the findings obtained from the analysis of the gender-based mobbing problem in it's all aspects, the most important contribution of this study to the literature and to the occupational health and safety area, is the presentation of the best practices to fight against mobbing in three main sections as individual, institutional, and national level. However, this study has some limitations. Since the study covers the years 2000 and 2022 and only the literature published in English and Turkish, only 94 articles on the subject have been reached. A short number of articles obtained may have limited the generalizability of the study in terms of reaching an exact conclusion and led to the possibility of reaching a biased conclusion.