Glasgow prognostik skorunun, cerrahi tedavi yapılan periferik arter hastalarında hastane içi mortalitenin prognostik göstergesi olarak kullanılması
Use of glasgow prognostic score as A prognostic indicator of in-hospital mortality in patients with peripheral arterial surgery treated
- Tez No: 768667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ TALAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Aterosklerozun en sık görülen tablolarından biri olan periferik arter hastalığı (PAH), birçok kardiyovasküler morbidite ve artmış mortaliteyle ilişkili bir durumdur. CRP'nin preklinik aterosklerozun altta yatan şiddetinin moleküler bir belirtecini sağlayabileceği varsayılmıştır. PAH'ta da CRP düzeyinin yüksek seyrettiği görülmüştür. Bu çalışam kanser, kalp yetmezliği, ST elevasyonlu miyokard infartüsü gibi bir çok hastalıkta kullanılan; CRP ve albümin düzeylerine göre hesaplanan inflamasyon temelli bir skorlama sistemi olan Glasgow Prognostik Skorunun cerrahi tedavi uygulanmış periferik arter hasatlarında hastane içi mortaliteyi göstermesindeki etkinliğini araştırmak için yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01.01.2018 – 31.12.2021 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde periferik arter hastalığı nedeni ile cerrahi tedavi yapılan hastaların dosyaları incelenerek yapılmıştır. Kocaeli Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulundan alınan onay sonrası hastaların dosyaları taranarak hastaların yaş, cinsiyet, kronik hastalık mevcudiyeti, antiagregan/antikoagülan kullanımı, sigara kullanımı, yapılan cerrahi müdahalenin tipi ve uygulanan anestezi yöntemi, operasyon öncesi dönemdeki serum CRP ve albümin değerleri ile kreatinin, üre, lökosit, nötrofil, platelet değerlerine ulaşıldı. Hastaların hastanede kalış ve yoğun bakımdaki kalış sürelerine, operasyon sonrası böbrek yetersizliği gelişmesi durumuna ve cerrahi tedavi sonrası ampütasyon olup olmadığına ulaşıldı. Veriler SPSS paket programına girilerek analiz edildi. Bulgular: Çalışma toplam 200 hasta ile yapıldı. Hastaların %35'i kadın, %65'i erkekti. Hastaların yaş ortalaması 67,8'di. 186 hastada postoperatif dönemde enfeksiyon yokken (%93), 14 hastada postoperatif dönemde enfeksiyon (%7) görüldü. 6 hasta (%3) postoperatif dönemde hemodiyaliz ihtiyacı duydu. 10 hastada (%5) ampütasyon gerçekleşti. Hastaların 34'ü (%17) hayatını kaybetti. CRP, albümin, GPS, nötrofil, lenfosit sayıları ile ölüm arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu. Ölüm olmayanlarda median GPS değeri 0 iken ölüm olanlarda median değer 2 olarak bulunmuştur. Sonuç: Cerrahi tedavi uygulanmış periferik arter hastalarında GPS değerleri ve ölüm arasındaki ilişki incelendiğinde istatiksel olarak anlamlı sonuç çıkmıştır. Ölen hastalar incelendiğinde; ölen hastaların median GPS değerinin 2 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Peripheral arterial disease (PAD), one of the most common manifestations of atherosclerosis, is a condition associated with many cardiovascular morbidities and increased mortality. It has been hypothesized that c-reactive protein (CRP) may provide a molecular marker of the underlying severity of preclinical atherosclerosis. CRP levels were also found to be high in PAD. This study was conducted in peripheral arterial patients who underwent surgical treatment to investigate the effectiveness of the Glasgow Prognostic Score, an inflammation-based scoring system calculated according to CRP and albumin levels, used in many diseases such as cancer, heart failure, ST elevation myocardial infarction, in demonstrating mortality. Materials and Methods: This study was conducted by examining the files of patients who underwent surgical treatment for peripheral artery disease in Kocaeli University Research and Practice Hospital Cardiovascular Surgery Clinic between 01.01.2018 - 31.12.2021. After the approval of the Kocaeli University Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee, the files of the patients were examined by examining the files of patients the patients's age, gender, presence of chronic disease, antiaggregant/anticoagulant use, smoking, type of surgical intervention and anesthesia method applied, serum CRP and albumin values in the preoperative period, and creatinine levels, urea, leukocyte, neutrophil, and platelet values were reached. The length of hospital stay and intensive care unit stay of the patients, the development of renal failure after the operation, and the presence of amputation after surgical treatment were reached. The data were analyzed by entering the SPSS package program. Results: The study was conducted with a total of 200 patients. 35% of the patients were female and 65% were male. The mean age of the patients was 67.8 years. While there was no infection in the postoperative period in 186 patients (93%), infection was observed in the postoperative period in 14 patients (7%). 6 patients (3%) needed hemodialysis in the postoperative period. Amputation occurred in 10 patients (5%). Thirty-four (17%) of the patients died. A statistically significant correlation was found between CRP, albumin, GPS, neutrophil, lymphocyte counts and death. While the median GPS value was 0 in non-deaths, the median value was 2 in deaths. Conclusion: When the relationship between GPS values and death in peripheral artery patients who underwent surgical treatment was examined, a statistically significant result was obtained. When the deceased patients were examined; It was observed that the median GPS value of the patients who died was 2.