Öğretmenlerin program okuryazarlık düzeyleri ve eleştirel düşünme eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between curriculum literacy levels and critical thinking tendencies of teachers
  1. Tez No: 768668
  2. Yazar: CEMİLE BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Aydın ili Efeler ilçesinde görev yapmakta olan öğretmenlerin program okuryazarlıkları ile eleştirel düşünme eğilimlerinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklem grubunu, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Aydın ili Efeler ilçesinde görev yapmakta olan 364 öğretmen oluşturmaktadır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı nicel türdeki bu araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Öğretmenlerin Program Okuryazarlıkları Ölçeği ve Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizi için betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon testi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, öğretmenlerin program okuryazarlık toplam puanlarının ve alt boyutlarına ilişkin ortalama puanların mesleki kıdemlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Öğretmenlerin program okuryazarlık toplam puanları ile bilgi ve beceri alt boyutlarına ilişkin ortalama puanların hem çalışılan okul türüne hem de branşa göre anlamlı olarak farklılaşmaktadır. Öğretmenlerin program okuryazarlık toplam puanlarının cinsiyete ve mezun olunan kuruma göre anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, eleştirel düşünme eğilimi toplam puanlarının ve alt boyutlarına ilişkin ortalama puanların mesleki kıdemlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Öğretmenlerin eleştirel düşünme eğilimi toplam puanlarının cinsiyete, mezun olunan kuruma, okul türüne ve branşa göre anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür. Ek olarak öğretmenlerin program okuryazarlıkları ve eleştirel düşünme eğilimi arasında orta seviyeli ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Uygulanan regresyon modelinin anlamlı olduğu ve öğretmenlerin program okuryazarlıklarının eleştirel düşünme eğilimindeki varyansın %29,3'ünü açıkladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate the curriculum literacy and critical thinking tendencies of teachers working in the Efeler district of Aydın province. The sample group of the research consists of 364 teachers working in the Efeler district of Aydın province in the 2021-2022 academic year. The study was designed as a correlational survey model one of the quantitative methods. Personal Information Form, Teachers' Curriculum Literacy Scale and Critical Thinking Tendency Scale were used as data collection tools. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation test were used to analyze the data collected within the scope of the research. According to the study results, the total scores of the curriculum literacy and the average scores of the sub-dimensions of the teachers showed statistically significant difference according to their professional seniorities. It was observed that the teachers' total scores of curriculum literacy and the average scores of knowledge and skill sub-dimensions differed significantly according to both the type of school and branch. Total curriculum literacy scores of the teachers did not differ significantly in terms of gender and the graduated institution variables. The results also show that the total scores of critical thinking tendencies and the mean scores of its sub-dimensions differed significantly according to the professional seniority variable. Additionally, the total scores of the teachers' critical thinking tendencies did not differ significantly according to gender, graduated institution, school type and branch variables. Lastly, teachers' curriculum literacy and critical thinking tendencies were found to be moderately positively correlated. The regression model was found statistically significant, and the curriculum literacy levels of the teachers explained 29.3% of the variance in their critical thinking tendencies.