Primer hiperparatiroidi hastalarında tam kan sayımı neyi ifade eder?
What does complete blood count mean in patients with primary hyperparathyroidism?
- Tez No: 768686
- Danışmanlar: PROF. KEREM SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Primer hiperparatiroidizm (PHPT), hiperkalsemi ve yüksek parathormon (PTH) seviyeleri ile seyreden endokrin bir bozukluktur. Kadınlar, erkeklerden 3:1 oranında daha fazla etkilenir. En sık nedeni tek bir paratiroid bezindeki adenomdur. Bu çalışmada; NLO, PLO, LMO, SII, MPV gibi tam kan sayımı parametrelerinin PHPT tanısı alan hastaların biyokimya parametreleriyle ilişkisinin araştırılması, prognozu hakkında bilgi sahibi olunması ve operasyon kararı öngörmesindeki yeri araştırılmıştır. Bu çalışma; Eylül 2010 ile Eylül 2021 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metobolizma Hastalıkları Bilim Dalı polikliniğinde primer hiperparatiroidi tanısı alan ve dışlama kriterlerine uyan 394 hastanın takip dosyalarının değerlendirildiği retrospektif bir incelemedir. NLO, PLO, LMO, SII, MPV gibi tam kan sayımı paremetreleriyle biyokimya parametreleri karşılaştırıldı. Hastaların takip dosyalarından şu parametreler incelendi; yaş, cinsiyet, operasyon öncesi; albümin, kalsiyum, fosfor, parathormon, eGFR, 24 saatlik idrarda kalsiyum atılımı, kemik mineral yoğunluğu, boyun ultrasonografisi, paratiroid sintigrafisi, lenfosit, monosit, nötrofil, platelet, ortalama trombosit hacmi (MPV), nötrofil/lenfosit oranı (NLO), platelet/lenfosit oranı (PLO) ,lenfosit/monosit oranı (LMO), sistemik immun-inflamasyon indeksi (SII), operasyon sonrası; kalsiyum, albümin, parathormon, fosfor, patoloji sonuçları, postoperatif komplikasyonlar. Çalışmamızda 394 hasta değerlendirilmiş olup; 84 (%21,3) hastanın erkek, 310(%78,7) hastanın kadın olduğu tespit edilmiştir. Kadın/erkek hasta sayısı oranı 3,7/1 olarak bulunmuştur. 176 (%44,7) hastanın NLO değerinin 1,65'in altında olduğu, 218 (%55,3) hastanın ise 1,65 ve üzerinde olduğu belirlenmiştir. NLO değeri 1,65 ve üzerinde olan hasta grubunda GFR değerinin 60 ml/min/1,73m2'ın altında görülme sıklığı NLO değeri 1,65'in altında olan hasta grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p=0,010). NLO değeri 1,65'in altında olan grupta operasyon öncesi albümin değeri (p=0,002), vitamin D3 (p=0,032), operasyon sonrası albümin değeri (p=0,010) NLO değeri 1,65 ve üzerindeki gruba göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Hastaların PLO değeri ile tanı anındaki Ca değerleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir (p=0,037).
Özet (Çeviri)
Primary hyperparathyroidism (PHPT) is an endocrine disorder with hypercalcemia and high parathormone (PTH) levels. Women are affected 3:1 more than men. The most common cause is an adenoma in a single parathyroid gland. In this study; The relationship of complete blood count parameters such as NLR, PLR, LMR, SII, MPV with the biochemistry parameters of patients diagnosed with PHPT, information about prognosis and predicting the operation decision were investigated. This work; This is a retrospective study evaluating the follow-up files of 394 patients who were diagnosed with primary hyperparathyroidism and met the exclusion criteria in the Department of Endocrinology and Metabolism Diseases, Department of Internal Medicine, Mersin University, between September 2010 and September 2021. Complete blood count parameters such as NLR, PLR, LMR, SII, MPV and biochemistry parameters were compared. The following parameters were analyzed from the follow-up files of the patients; age, gender, preoperative; albumin, calcium, phosphorus, parathormone, eGFR, 24-hour urinary calcium excretion, bone mineral density, neck ultrasonography, parathyroid scintigraphy, lymphocyte, monocytes, neutrophil, platelet, mean platelet volume (MPV), neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet /lymphocyte ratio (PLR), lymphocyte/monocyte ratio (LMR), systemic immune-inflammation index (SII), post-operative; calcium, albumin, parathormone, phosphorus, pathology results, postoperative complications. In our study, 394 patients were evaluated; It was determined that 84 (21.3%) patients were male and 310 (78.7%) were female. The ratio of the number of female/male patients was found to be 3.7/1. It was determined that the NLR value of 176 (44.7%) patients was below 1.65, while 218 (55.3%) patients were 1.65 and above. The incidence of GFR below 60 ml/min/1.73m2 was found to be significantly higher in the patient group with an NLR value of 1.65 and above, compared to the patient group with a NLR value of less than 1.65 (p=0.010). In the group with NLR value below 1.65, preoperative albumin value (p=0.002), vitamin D3 (p=0.032), post-operative albumin value (p=0.010) were found to be significantly higher than the group with NLR value of 1.65 and above. It was determined that there was a significant difference between the PLR value of the patients and the Ca values at the time of diagnosis (p=0.037).