Çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniğinde yatan serebral palsili hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients with cerebral palsy hospitalized in pediatric health and diseases clinic
- Tez No: 768687
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN HASBAL AKKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Serebral palsili çocuklar eşlik eden hastalıklar nedeniyle sık olarak hastaneye yatırılarak takip edilmektedir. Bu durum morbidite, mortalite ve maliyet yönünden önemlidir. Bu çalışmada hastanede yatırılarak takip edilen serebral palsi (SP) tanılı çocukların hastane yatış nedenleri, klinik özellikleri ve serebral palsi ile ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda yürütüldü. 21.03.2018 ile 21.03.2022 tarihleri arasında hastaneye yatırılarak takip edilmiş ve çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun olan 103 serebral palsi tanılı hasta araştırmaya dahil edildi. Veriler IBM SPSS Statistics 18 © Copyright SPSS Inc. 2010 yazılımı kullanılarak analiz edildi, istatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmamızdaki çocukların 51'i (%49,5) kız, 52'si (%50,5) erkek cinsiyette idi. Tanı anında yaş ortalaması 5 ay, yatış anında yaş ortalaması 69 ay idi. Hastane yatış nedenleri incelendiğinde en sık olarak %78,8 alt solunum yolu enfeksiyonları, %32,0 konvülziyon ve %9,7 gastrostomi ile ilgili sorunlar olduğu görüldü. Çalışmamızdaki çocuklarda en sık görülen iki risk faktörü %28,1 oranla perinatal asfiksi ve %22,2 oranla prematüre doğum idi. Çocukların %80,6'sı spastik tipte olup bunun en sık görülen alt tipi %77,7 ile spastik tetraplejik tip SP idi. En sık patolojik MRG bulgusu 42,7 oranla bilateral periventriküler lökomalazi idi. Çocukların %62,1'inde protein enerji malnütrisyonu var idi ve %64,0 olgu beslenirken yardımcı beslenme yöntemlerine ihtiyaç duymaktaydı. Çalışmamızdaki 13 hastanın (%12,6) farklı nedenlerle exitus olduğu tespit edildi. Sonuç: Hastaneye yatırılarak takip edilen SP'li çocuklarda yapılacak prospektif, daha uzun süreli, çok merkezli ve daha fazla olguyu içeren çalışmalar, bu çocuklardaki riskli durumların erken tanınması ve yönetilmesine böylece bu çocuklardaki morbidite ve mortalitenin azaltılmasına katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Children with cerebral palsy are frequently hospitalized and followed up due to concomitant diseases. This is important in terms of morbidity, mortality and cost. In this study, it was aimed to evaluate the reasons for hospitalization, clinical characteristics and factors associated with cerebral palsy of children diagnosed with cerebral palsy (CP) who were hospitalized and followed up. Material and Method: Our research was conducted at the Department of Child Health and Diseases, Umraniye Training and Research Hospital, University of Health Sciences. 103 patients diagnosed with cerebral palsy who were hospitalized and followed up between 21.03.2018 and 21.03.2022 and who met the criteria for inclusion in the study were included in the study. Dec. Data obtained from IBM SPSS Statistics 18 © Copyright SPSS Inc. it was analyzed using the 2010 software, the statistical significance level was accepted as 0.05. Results: Of the children in our study, 51 (49.5%) were girls and 52 (50.5%) were boys. The average age at the time of diagnosis was 5 months, and the average age at the time of hospitalization was 69 months. When the reasons for hospitalization were examined, the most common problems were lower respiratory tract infections in 78.8%, convulsions in 32.0% and gastrostomy in 9.7%. The two most common risk factors in the children in our study were perinatal asphyxia with a rate of 28.1% and premature birth with a rate of 22.2%. 80.6% of the children were spastic type and the most common subtype of this was spastic tetraplegic type SP with 77.7%. The most common pathological MRI finding was bilateral periventricular leukomalacia with a ratio of 42.7. 62.1% of the children had protein energy malnutrition and 64.0% of the cases needed auxiliary feeding methods while feeding. It was determined that 13 patients (12.6%) in our study had exitus for different reasons. Conclusion: Prospective, longer-term, multi-center studies involving more cases in children with CP who are followed up by hospitalization may contribute to the early recognition and management of risky situations in these children, thereby reducing morbidity and mortality in these children.