Erzurum ilinde süt sığırları ve risk grubu insanlarda mycobacterium avium subspecies paratuberculosis'in izolasyonu ve MİRU-VNTR yöntemiyle genotiplendirilmesi
Isolation and genotyping of mycobacterium avium subspecies paratuberculosis in dairy cattle and risk group humans in Erzurum province and genotyping by MİRU-VNTR method
- Tez No: 768702
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Erzurum yöresindeki hayvancılık işletmelerinde bulunan süt sığırlarında ve bu hayvanlarla yakın teması olan kişilerde Paratüberkülozis hastalığının etkeni olan Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis varlığının saptanması amaçlanmıştır. Bu etkenin zamanda insanlara bu yolla bulaşın söz konusu olup olmadığı ve bulaş söz konusu olması durumunda etkenin genetik kimliğinin ortaya konması ile insan ve hayvanlarda M. avium subsp. paratuberculosis'ın genetik yakınlığı araştırılmıştır. Materyal ve Metot: Tez çalışmasının materyalini; Erzurum ilinde bulunan 24 aydan büyük, 420 adet ineğe ait defibrine kan, dışkı ve kan serumu numuneleri ile bu ineklerin bakıcıları veya bu hayvanlara ait ürünleri tüketen risk grubundaki 210 kişinin defibrine kan numuneleri oluşturdu. Sığır serumlarındaki antikor sevileri ELISA metodu ile tespit edildi. (Idexx Paratuberculosis Screening Ab Test) Real Time PCR yöntemi ile seropozitif tespit edilen inek ve insanlardan alınan defibrine kan örneklerinde IS900,Amplicon F57,Amplicon IV 0865 primer ve problar ile Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis (MAP) DNA' sı araştırıldı. Seropozitif tespit edilen 24 adet ineğe ait dışkı örneklerinden MAP izolasyonu için mikrobiyolojik ekim yapıldı. Ayrıca real time PCR pozitif 7 kişiye ait kan örneklerinin Buffy-Coatları çıkarılarak mikrobiyolojik ekim yapıldı. Besiyerlerede MAP etkeni izole edilen insan ve hayvan örnekleri ekstraksiyon işlemine tabi tutularak DNA'ları elde edildi. Elde edilen MAP DNA'ların MIRU-VNTR ile tekrar sayılarına bakıldı. Bulgular: 420 adet ineğin %5.7'si (n=24) seropozitif sonuç alındı. 220 adet insan kan numunesinden %3.3'ü (n=7) PCR pozitif olarak teşhis edildi. Seropozitif hayvan (n=6) ve PCR pozitif insan (n=7) numunelerinden toplam 13 adet MAP izole edildi. MIRU-VNTR yöntemi ile 6 farklı genotip tespit edildi. Sonuç: Yapılan bu çalışma ile hasta hayvanlarla yakın teması olan kişilerde MAP etkeni saptandı. İnsan ve ineklerde tespit edilen MAP etkenlerinin genetik yakınlığı belirlendi. Bu çalışmadan elde edilen veriler ve literatür bildirimi dikkate alındığında bu etkenin Crohn hastalığı veya Otoimmün hastalıklarla ilişkili olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the aim is to determine the presence of Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis (MAP), which is the causative agent of paratuberculosis disease, in dairy cattle and people who have close contact with these animals in livestock farms in Erzurum. The genetic closeness of M. avium subsp. paratuberculosis'in humans and animals was investigated by revealing the genetic identity of the agent in case of transmission, and whether this agent was transmitted to humans in this way at the time. Material and method: The material of the thesis study consisted of defibrinated blood, feces and blood serum samples of 420 cows older than 24 months in Erzurum and defibrinated blood samples of 220 people in the risk group who consume the products of these cows or their caretakers. Antibody levels in bovine serum were determined by ELISA method. (Idexx Paratuberculosis Screening Ab Test) MAP DNA was investigated with IS900, Amplicon F57, Amplicon IV 0865 primers and probes in defibrinated blood samples taken from cows and humans, which were detected to be seropositive by Real Time PCR method. Microbiological cultivation was performed for MAP isolation from stool samples of 24 cows that were found to be seropositive. In addition, microbiological cultivation was performed by removing the Buffy-Coats of the blood samples of 7 PCR positive people. MAP DNAs were obtained by extracting human and animal samples from which the MAP agent was isolated in the medium. The number of repeats of the obtained MAP DNAs was checked with MIRU-VNTR. Results: In this study, MAP agent was detected in people who had close contact with sick animals. Genetic resemblance of MAP agents detected in humans and cows was determined. Considering the data obtained from this study and literature reports, it was concluded that this factor may be related to Crohn's disease or Autoimmune diseases.