Temel hak boyutuyla kişisel verilerin korunması
Protection of personal data as a perspective of fundamental rights
- Tez No: 768701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnsanlık tarihinin gelişmesinde rol oynayan bilginin alınıp satılan bir meta haline gelmesi ile, günümüzdeki anlamıyla bilgi, önceki zamanlara kıyasla çok daha önemli bir anlama kavuşmuştur. İnternetin yaygınlaşması ve bireylere ait bilgilere hem devletlerin hem de üçüncü kişilerin ulaşmasının kolaylaşması ile kişilere ait verilerin korunması hakkında hukuki düzenlemelerin yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde sıkça söz edilen önceleri mahremiyet hakkı olarak görülen, daha sonra özel hayatın gizliliğine saygı hakkının altında incelenen ancak günümüzde bağımsız temel haklardan biri olan kişisel verilerin korunması hakkı ele alınmıştır. Kişisel verilerin tanımı yapılmış, türleri, unsurları açıklandıktan sonra tartışmalı olan kişisel verilerin hukuki niteliği irdelenmiştir. Daha sonra kişisel verilerin hem ulusal hem de uluslararası düzenlemelerde tarihsel gelişimi ele alınmış ve son olarak bazı temel haklar ile kişisel verilerin korunması hakkı arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since information, which plays a role in the development of human history, has transformed into a commodity that can be bought and sold; today information has reached a crucial position compared to previous periods of time. With the widespread use of the Internet and both states and third parties easily accessing to the information belonging to individuals, it has become necessary to make legal arrangements on the protection of personal data. In this study, the right to protection of personal data, which is frequently mentioned today with the developing technology, was previously seen as the right to privacy and then examined under the right to respect for privacy, but which is one of the independent fundamental rights today, has been discussed. After the definition of personal data has been made and its types and elements have been explained; and the legal characteristic of personal data, which is a controversial term, has been examined. Then, the historical development of personal data in both national and international regulations is discussed and finally the relationship between some fundamental rights and the right to protection of personal data is emphasized.