Bebek dostu hastanelerde çalışan çocuk hemşirelerinin anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgi düzeyleri
The breast milk and breastfeeding knowledge assessment of pediatric nurses working in BABY-friendly hospitals
- Tez No: 768719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN ÖZAKAR AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Annelerin, anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgi eksikleri anne sütüyle beslenen bebek sayısında azalmalara sebep olduğundan doğum sonrası emzirmenin ilk bir saat içinde başlatılması ve anneye doğru emzirme tekniklerinin öğretilmesi önemlidir. Bu nedenle hemşireler annelerin emzirme davranışlarını olumlu yönde etkilemeli, emzirmeyi yönetmeli, desteklemeli, yetersizlik hisseden anneleri belirlemeli, onlara çözüm aramalı ve annelerin bebeklerini ilk altı ay sadece anne sütü ile beslemesini sağlamalıdır. Hemşirelerin bu rollerini gerçekleştirebilmesi için anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgi düzeyleri yeterli olmalıdır. Bu çalışma ile çocuk hemşirelerinin anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgi düzeylerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu çalışma tanımlayıcı-kesitsel olup, Ocak -Haziran 2022 tarihleri arasında Orta Karadeniz Bölgesindeki bir il merkezi ve ilçelerinde bulunan, bebek dostu hastanelerde çalışan 166 hemşire ile yürütülmüştür. Veriler“Hemşire tanımlayıcı bilgi formu”ve“Anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgi düzeylerini belirleme formu”ile toplanmıştır. Kırk maddeden oluşan formdan alınabilecek en düşük puan 0, en yüksek puan 40'tır. İstatistiksel analizlerde SPSS paket programı kullanılmış, tanımlayıcı bilgi formundan elde edilen veriler, sayı ve yüzde (%), anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgi düzeylerini belirleme formundan elde edilen veriler ortalama±standart sapma ile raporlanmıştır. Bağımsız iki grup arasındaki verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, bağımsız ikiden fazla grup için Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is indispensable to provide assistance on proper breastfeeding techniques and start nursing within the first-hour post-delivery as the lack of knowledge in breast milk and breastfeeding by new mothers decreases the number of breastfed babies. Nurses are expected to support new mothers by teaching them correct skills, encouraging them to nurse, and ensuring that the newborn is fed with only breast milk in the first six months. For nurses to achieve this, they should have sufficient information and training about breast milk, lactation, and feeding. This descriptive cross-sectional study aims to assess pediatric nurses' knowledge of breastfeeding. The participants consist of 166 nurses working between January 2022 and June 2022 in baby-friendly hospitals located in a provincial center and its districts in Turkey's Middle Black Sea region. The data is collected using two surveys, the“Descriptive Information Survey”and the“Evaluation Survey for Breast Milk and Breastfeeding.”These surveys have 40 questions, in which the maximum achievable points are 40-points, and the minimum is zero. The data from each survey is statistically analyzed using SPSS, and the results are reported in percentage, mean and standard deviation. Mann Whitney U test is used to compare results from two independent groups, and the Kruskal Wallis test is applied to compare three or more independent groups.