18-49 yaş arası kadınların toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları ile aile planlaması tutumları arasındaki olası ilişki
The possible relationship between the attitudes of women aged 18-49 to gender roles and their attitudes to family planning
  1. Tez No: 768720
  2. Yazar: TUĞBA NUR SALTIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: 18-49 yaş arasındaki kadınlarda, toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları ile aile planlaması tutumları arasındaki olası ilişkiyi ortaya koymaktır. Materyal ve Method: Çalışmamız gözlemsel, tanımlayıcı, kesitsel bir çalışmadır. Bu çalışma 01.10.2022-30.10.2022 tarihleri arasında 1 aylık zaman diliminde Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Güneşli Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 18-49 yaş arasındaki dahil edilme kriterlerini sağlayan, çalışmaya katılmaya gönüllü 158 kadın hasta ile yapılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, toplumsal cinsiyet rolleri tutum ölçeği ve aile planlaması tutum ölçeği yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için araştırma sonunda toplanan veriler bilgisayar ortamına aktarılarak bir istatistik programı olan SPSS v26 ile analiz edilmiştir. Kategorik değişkenler için yüzde ve sıklık, sürekli değişkenler için ise en küçük değer, en büyük değer, aritmetik ortalama, standart sapma ve medyan değerler hesaplanarak tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Normal dağılıma uygunluk Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Gruplar arasında sayısal bir değişken açısından fark olup olmadığını incelemede parametrik test varsayımları sağlandığı durumda t testi (students t test), varsayımlar sağlanmadığında Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Grup sayısının ikiden fazla olduğu durumlarda parametrik test varsayımları sağlandığında Anova testi (tek yönlü varyans analizi testi), varsayımlar sağlanmadığı durumda Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki bağıntıyı test etmede normal dağılım şartları sağlanmadığından dolayı Spearman Korelasyon Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To reveal the possible relationship between attitudes towards gender roles and family planning attitudes in women between the ages of 18-49. Materials and Methods: Our study is an observational, descriptive, cross-sectional study. This study was conducted between 01.10.2022 and 30.10.2022 in a 1-month period between the ages of 18-49, who applied to the Health Sciences University (SBU) Istanbul Bağcılar Health Application and Research Center, Güneşli Education Family Health Center, who volunteered to participate in the study and met the inclusion criteria. It was conducted with 158 female patients. Sociodemographic data form, gender roles attitude scale and family planning attitude scale were applied to the participants by face-to-face interview technique. For statistical analysis, the data collected at the end of the research were transferred to the computer environment and analyzed with SPSS v26, a statistical program. Descriptive statistics were made by calculating percentage and frequency for categorical variables, and calculating the smallest value, maximum value, arithmetic mean, standard deviation and median values for continuous variables. Normal distribution was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov test. In order to examine whether there is a difference between the groups in terms of a numerical variable, the t test (students t test) was used when the parametric test assumptions were met, and the Mann-Whitney U test was used when the assumptions were not met. In cases where the number of groups was more than two, the Anova test (one-way analysis of variance test) was used when the parametric test assumptions were met, and the Kruskal Wallis test was used when the assumptions were not met. Spearman Correlation Analysis was performed because the normal distribution conditions were not met in testing the correlation between continuous variables.