Covid-19 salgını döneminde okul müdürlerinin liderlik özellikleri ile kriz yönetimi becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the leadership features and crisis management skills of school principals during the Covid-19 epidemic
  1. Tez No: 768728
  2. Yazar: ŞEYMA TANRIKULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, COVID-19 salgını döneminde okul müdürlerinin liderlik özellikleri ile kriz yönetimi becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçla araştırma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Basit seçkisiz örnekleme yönteminin benimsendiği bu araştırmanın örneklemi, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Ataşehir ilçesinde görevli 400 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Okul Müdürleri Liderlik Stilleri Ölçeği ve Kriz Yönetim Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, katılımcılar okul müdürlerinin liderlik özelliklerini 'orta' düzeyde görmekte ve 'kararsızım' şeklinde değerlendirmektedir. Okul müdürlerinin liderlik özelliklerine ilişkin puanlar cinsiyet, eğitim durumu ve okuldaki görev süresi değişkenleri açısında istatistiksel anlamlı şekilde farklılaşmaktadır. Ancak okul türü, yaş ve meslek kıdemi değişkenleri açısından anlamlı şekilde farklılaşmamaktadır. Öğretmenler okul müdürlerinin pandemi sürecinde kriz yönetimi becerilerini 'düşük düzeyde' görmekte ve 'nadiren' şeklinde değerlendirmektedir. Okul müdürlerinin pandemi sürecinde kriz yönetimi becerilerine ilişkin puanlar okul türü ve okuldaki görev süresi değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaşmakta; cinsiyet, eğitim durumu, yaş ve meslek kıdemi değişkenleri açısından farklılaşmamaktadır. Okul müdürlerinin liderlik özellikleri ile kriz yönetimi becerileri arasında pozitif yönlü, orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Okul müdürlerinin liderlik özellikleri kriz yönetimi becerilerinin anlamlı bir yordayıcısıdır
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the leadership characteristics of school principals and their crisis management skills during the COVID-19 epidemic. For this purpose, the research was carried out in relational survey model. The sample of this research, in which the simple random sampling method was adopted, consists of 400 teachers working in Ataşehir district of Istanbul in the 2021-2022 academic year. Personal information form prepared by the researcher, School Principals Leadership Styles Scale and Crisis Management Skills Scale were used as data collection tools in the research. The results of the research show that, the participants see the leadership characteristics of the school principals at a 'moderate level' and evaluate them as 'I am undecided'. The scores on the leadership characteristics of school principals differ statistically in terms of gender, educational status and tenure at the school. However, there is no significant difference in terms of school type, age and professional seniority variables. Teachers see the crisis management skills of school principals as 'low level' and evaluate them as 'rarely' during the pandemic process. The scores on the crisis management skills of school principals during the pandemic process differ statistically significantly in terms of school type and tenure at the school; does not differ in terms of gender, educational status, age and professional seniority variables. A positive, moderately significant relationship was found between the leadership characteristics of school principals and their crisis management skills. Leadership characteristics of school principals are a significant predictor of crisis management skills