Sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetiminde yaşadıkları sorunlar ve çözüm yöntemlerinde öğretmenlik deneyiminin rolü
The role of teaching experience in the problems experienced by classroom teachers in classroom management and solution methods
  1. Tez No: 768729
  2. Yazar: SEVCAN ÖNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Maltepe ilçesindeki okullarda görev yapmakta 323 sınıf öğretmeni ile yürütülmüştür. Araştırmaya katılan öğretmenlerin cinsiyetlerine, yaşlarına, medeni durumlarına, kurumdaki hizmet sürelerine, mesleki tecrübelerine ve sınıflarının mevcutlarına bağlı olarak istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığı t-testi ve tek yönlü varyans analizi ile belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmadaki veriler, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Maltepe ilçesindeki devlet okullarında çalışmakta olan sınıf öğretmenlerine uygulanan ''Sınıf Yönetimi Öğretmen Anketi'' ile toplanmıştır.“Sınıf Yönetimi Öğretmen Anketi”, 6 alt boyutlu olup toplam 46 ifade yer almaktadır. Ölçek“Her Zaman”ile“Hiçbir Zaman”arasında yanıtlanan 5'li likert derecelendirmeye sahiptir. Ölçekte demografik değişkenlerin yüzde ve frekansları çıkarılmıştır. Toplanan veriler SPSS programı aracılığıyla istatistiksel teknikler kullanılarak çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma bulgularından elde edilen verilere göre sınıf yönetiminde eksik kalan konuların iyileştirilmesi ve farklılık gösteren değişkenler üzerinde çalışılması adına literatüre katkı saylayacağı umulmaktadır. Bu çalışmada elde edilen bulgulara göre sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetimi becerilerinde cinsiyet değişkenine bakıldığında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sınıf öğretmenlerinin medeni durum değişkeni incelendiğinde davranış yönetimi alt boyutunda bekar öğretmenler ile evli öğretmenler arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Bekar öğretmenlerin davranış yönetimi puanları evli öğretmenlerin davranış yönetimi puanlarından yüksek çıkmıştır. Sınıf öğretmenlerinin yaş değişkenine bakıldığında davranış yönetimi ile arasında ters yönde düşük düzeyde anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Mesleki tecrübeye bakıldığında 1-5 yıl ve 6-10 yıl arasında çalışmakta olan öğretmenlerin davranış yönetimi puanlarının, 11-20 yıl arasında çalışmakta olan öğretmenlerin davranış yönetimi puanlarından daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf yönetimi profil ölçeği alt boyutlarından sınıfın fiziksel düzeni puanları sınıf mevcuduna göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermektedir. 31 ve daha fazla sayıda öğrencisi olan sınıf öğretmenlerinin sınıfın fiziksel düzen puanları 21-30 arası öğrencisi bulunanlara göre anlamlı biçimde yüksek olduğu saptanmıştır. Davranış yönetim puanlarını sınıf mevcuduna göre incelediğimizde 1-10, 11-20 ve 21-30 arası öğrenci mevcudu olan öğretmenlerin davranış yönetim puanları 31'den fazla öğrencisi bulunanlara göre anlamlı biçimde yüksek olduğu saptanmıştır. Kurum hizmet süresine göre davranış yönetimi puanlarına bakıldığında 1-5 yıl arası kurumda çalışan kişilerin davranış yönetim puanları 11-20 yıl arası çalışan kişilere göre anlamlı biçimde yüksek olduğu saptanmıştır. Motivasyon puanları kişilerin kurum hizmet süresine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermektedir. 21 yıl ve üzeri kurumda çalışan kişilerin motivasyon puanları 11-20 yıl arası çalışan kişilere göre anlamlı biçimde yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out with 323 classroom teachers working in schools in Maltepe district of Istanbul in the 2021-2022 academic year. The t-test and one-way analysis of variance were used to determine whether the teachers participating in the research differed statistically, depending on their gender, age, marital status, length of service in the institution, professional experience and class sizes. Scanning model was used in the research. The data in the research were collected with the“Classroom Management Teacher Questionnaire”applied to the classroom teachers working in public schools in Maltepe district in the 2021-2022 academic year.“Classroom Management Teacher Questionnaire”has 6 sub-dimensions and includes 46 statements in total. The scale has a 5-point Likert scale, which is answered between“Always”and“Never”. Percentages and frequencies of demographic variables were extracted from the scale. The collected data were analyzed and interpreted using statistical techniques through the SPSS program. According to the data obtained from the research findings, it is hoped that it will contribute to the literature in order to improve the missing subjects in classroom management and to work on the variables that differ. According to the findings obtained in this study, no significant difference was found in the classroom management skills of classroom teachers when the gender variable was examined. When the marital status variable of classroom teachers was examined, a significant difference was found between single teachers and married teachers in the behavior management sub-dimension. Single teachers' behavior management scores were higher than married teachers' behavior management scores. Considering the age variable of classroom teachers, it was found that there was a low-level significant difference in the opposite direction with behavior management. Considering the professional experience, it was concluded that the behavior management scores of the teachers working between 1-5 years and 6-10 years are higher than the behavior management scores of the teachers working between 11-20 years. The physical organization scores of the classroom, one of the sub-dimensions of the classroom management profile scale, show a statistically significant difference compared to the size of the classroom. It was determined that the physical organization scores of the classroom teachers with 31 or more students were significantly higher than those with 21-30 students. When we examined the behavior management scores according to the class size, it was determined that the behavior management scores of the teachers with students between 1-10, 11-20 and 21-30 were significantly higher than those with more than 31 students. Considering the behavior management scores according to the service period of the institution, it was determined that the behavior management scores of the people working in the institution for 1-5 years were significantly higher than the people working in the institution for 11-20 years. Motivation scores show a statistically significant difference according to the length of service in the institution. It has been determined that the motivation scores of the people working in the institution for 21 years or more are significantly higher than the people working for 11-20 years.