Okul yöneticilerinin sanatsal denetim modelini uygulamasının öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Examination of school managers' application of the artistic audit model according to teacher's opinions
- Tez No: 768731
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Denetim, eğitimle ilgili en önemli konulardan birisidir. Toplumun geleceğini belirleyen eğitimin etkin şekilde denetlenmesi oldukça önemlidir ve denetimde çağdaş yöntemler kullanılmalıdır. Sanatsal denetim de çağdaş yöntemlerden birisidir. Bu çalışmanın amacı okul yöneticilerinin sanatsal denetimi uygulaması konusunda öğretmen görüşlerini ortaya koymaktır. 2021-2022 eğitim öğretim yılı içinde yapılan araştırmaya İstanbul ili Ümraniye ilçesinde görev yapan 101 öğretmen katılmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre öğretmenlerin sanatsal denetimin uygulanabilirliği hakkındaki görüşleri mesleki kıdemleri, öğrenim durumları, okul yöneticisinin cinsiyetine göre farklılık göstermemektedir. Ancak, okul yöneticilerinin liderlik sitili öğretmen görüşlerini anlamlı şekilde etkilemektedir. Buna göre okul yöneticilerine demokratik lider olarak gören öğretmenler otokratik ve ilgisiz okul yöneticilerine göre sanatsal denetimin uygulanabilirliği hakkında daha olumlu düşünmektedir. Okul yöneticilerinin liderlik stili öğretmen görüşlerini anlamlı şekilde etkilemektedir. Buna göre demokratik liderlik stilini benimseyen okul yöneticilerinin varlığı halinde otokratik ve ilgisiz okul yöneticilerine göre daha yüksek puanlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Supervision is one of the most important issues related to education. Effective supervision of education, which determines the future of society, is very important and modern methodsshould be used in supervision. Artistic control is one of the contemporary methods. The aim of this study is to reveal the opinions of teachers about the application of artistic control by school administrators. 101 teachers working in Ümraniye district of Istanbul participated in there search conducted in the 2021-2022 academic year. According to the results, teachers' views on the applicability of artistic control do not differ according to their professional seniority, educational status, and the gender of the school administrator. However, the leadership style of school administrators significantly affects the views of teachers. Accordingly, teachers who accept school administrators as democratic leaders think more positively about the applicability of artistic control than autocratic and indifferent school administrators. The leadership style of school administrators significantly affects the views of teachers. Accordingly, in the presence of school administrators adopting a democratic leadership style, higher scores were obtained than autocratic and disinterested school administrators.