Okul yöneticilerinin sergiledikleri takım liderliği davranışları ile uygulamalı dersler öğretmenlerinin iş doyumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi (Kadıköy örneği)
Evaluation of the relationship between the team leadership behaviors of school administrators and the job satisfaction of teachers of applied courses
  1. Tez No: 768730
  2. Yazar: PINAR AKSU AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin sergiledikleri takım liderliği davranışları ile uygulamalı dersler öğretmenlerinin iş doyumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Araştırma kapsamında öncelik uygulamalı ders öğretmenlerinin okul yöneticilerinin sergiledikleri takım liderliği davranışlarına karşı olan algılamalarını ölçmek ve bu algılamalar sonucunda uygulamalı dersler öğretmenlerinin iş doyum düzeylerini ölçmektir. Araştırma kapsamında öncelikle katılımcılara demografik özelliklerini belirleyebilmek adına kişisel bilgi formu verilmiştir ve daha sonra Takım Liderliği Ölçeği ve Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırmanın katılımcıları 2021-2022 eğitim öğretim yıllarında İstanbul ili Kadıköy ilçesinde bulunan özel ilkokullar ve ortaokullarda görev yapmakta olan uygulamalı dersler öğretmenleri tarafından oluşturulmuştur. Araştırmaya katılım sağlayan öğretmen sayısı 138'dir. Verilerin analizinde SPSS 2022 programı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında ortaya çıkan verilerde uygulamalı dersler öğretmenlerinin, okul yöneticilerinin sergiledikleri takım liderliği davranışları ve iş doyum düzeylerine yönelik algılarının yüksek olduğu görülmektedir. Takım liderliği ile yönetilen öğretmenlerin iş doyum düzeyleri daha yüksek seviyelerdedir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular değerlendirildiğinde uygulamalı dersler öğretmenlerinin iş doyum seviyelerinin okul yöneticilerinin sergiledikleri takım liderliği davranışlarıyla bağlantılı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the relationship between the team leadership behaviors of school administrators and the job satisfaction of teachers of applied courses.Within the scope of the research, the priority is to measure the perceptions of the applied course teachers towards the team leadership behaviors exhibited by the school administrators and to measure the job satisfaction levels of the applied course teachers as a result of these perceptions. Within the scope of the research, first of all, a personal information form was given to the participants in order to determine their demographic characteristics, and then the Team Leadership Scale and the Minnesota Job Satisfaction Scale were used. The participants of this research were formed by applied lessons teachers working in private primary and secondary schools in Kadıköy district of Istanbul province in the 2021-2022 academic years. The number of teachers participating in the research is 138. In the research firstly the data were obtained by using the personal information form, the“Minnesota”job satisfaction scale and the team leadership scale.“SPSS 2022”program was used in the analysis of the data.In the data obtained within the scope of the research, it has seen that the teachers of applied courses have high perceptions of the team leadership behaviors and job satisfaction levels exhibited by school administrators.Teachers who are managed with team leadership have higher job satisfaction levels.When the findings obtained as a result of the research were evaluated, it was observed that the job satisfaction levels of the teachers of applied courses were related to the team leadership behaviors exhibited by the school administrators.