Metal yalitkan metal yapilarin fiziksel ve elektriksel özelliklerinin incelenmesi
Electrical and physical characterization of metal insulator metal structure
- Tez No: 768739
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA TÜLAY SERİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, yalıtkan tabakası sol-jel yöntemiyle hazırlanan Al/TiO2/Al ve Al/Cu-TiO2/Al(MIM) yapıların elektriksel ve fiziksel özellikleri incelenmiştir. İlk olarak TiO2 ve Cu-TiO2 yalıtkan filmler farklı kalınlıklarda sol-jel daldırma yöntemi ile cam altlıklar üzerine kaplanmıştır. Filmlerin optik geçirgenlik spektrumları yardımıyla bant aralığı, kırılma indisi ve kalınlık gibi sabitleri hesaplandı. Ayrıca XRD ve Raman Spektrumları yardımıyla filmlerin yapısal özellikleri incelenmiştir. Daha sonra Al kaplı p-tipi silikon altlıklar üzerine TiO2 ve Cu-TiO2 ince filmler kaplanarak Al/TiO2/Al ve Al/Cu-TiO2/Al yapıları oluşturulmuştur. Yapıların elektriksel parametreleri ve akım iletim mekanizmaları oda sıcaklığında karanlık ve aydınlık akım-gerilim (I-V), ve karanlıkta kapasite-gerilim (C-V) ölçümleri yardımıyla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the electrical and physical properties of Al/TiO2/Al and Al/Cu-TiO2/Al(MIM) structures whose insulator layer was prepared by the sol-gel method were investigated. Firstly, TiO2 and Cu-TiO2 insulating films were coated on glass substrates by sol-gel dipping method in different thicknesses. With the help of optical transmittance spectra of the films, constants such as band gap, refractive index, and thickness were calculated. In addition, the structural properties of the films were investigated with the help of XRD and Raman Spectra. Then, Al/TiO2/Al and Al/Cu-TiO2/Al structures were formed by coating TiO2 and Cu-TiO2 thin films on Al-coated p-type silicon substrates. The electrical parameters and current conduction mechanisms of the structures were calculated with the help of dark and light current-voltage (I-V) and dark capacitance-voltage (C-V) measurements at room temperature.