Bilek güreşi sporcularında temel psikolojik ihtiyaçların algılanan performans ve hedef bağlılığı üzerine etkisi
The effect of basic psychological needs on perceived performance and goal commitment in arm wrestling athletes
- Tez No: 768738
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN HERGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada; Bilek güreşi sporcularında temel psikolojik ihtiyaçların algılanan performans ve hedef bağlılığı üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde dizayn edilmiştir. Araştırmaya 2021-2022 eğitim-öğretim döneminin göz döneminde“kolayda örnekleme”yöntemiyle seçilen ve aktif olarak bilek güreşi sporuna devam eden 16'sı kadın, 264'ü erkek olmak üzere toplam 280 bilek güreşi sporcusu katılmıştır. Veriler sporda temel ihtiyaçlar tatmin ölçeği, sporda algılanan performans ölçeği, hedef bağlılığı ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü MANOVA ve Pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları incelendiğinde; temel psikolojik ihtiyaç puanlarında cinsiyete ve milli olma durumlarına göre anlamlı farklılıklar elde edilmiştir (p.05). Algılanan performans açısından sonuçlar incelendiğinde ise milli olma durumlarında anlamlı farklılıklar tespit edilirken (p.05); yaş ve spor yılları ile anlamlı ilişkiler elde edilmemiştir (p>.05). Hedef bağlılığı puanları açısından ise cinsiyete ve milli olma durumlarına göre anlamlı farklılıklar tespit edilmemiştir (p>.05). Ayrıca hedef bağlılığı puanları ile yaş ve spor yılları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmemiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
In this study; It is aimed to examine the effect of basic psychological needs on perceived performance and goal commitment in arm wrestling athletes. The research is designed in the relational screening model. A total of 280 arm wrestling athletes, 16 female and 264 male, who are selected by the“easy sampling”method in the fall semester of the 2021-2022 academic year and actively continued arm wrestling, participated in the research. The data are collected using the basic needs satisfaction scale in sports, the perceived performance scale in sports, the goal commitment scale and the personal information form. Independent groups t-test, one-way MANOVA and Pearson correlation analyzes are used to analyze the data. When the results of the research are examined; There are significant differences in basic psychological needs scores according to gender and nationality (p.05). When the results are examined in terms of perceived performance, there are significant differences in national status (p.05); no significant correlations are found with age and years of sport (p>.05). In terms of goal commitment scores, no significant differences are found according to gender and nationality (p>.05). In addition, no significant relationship is found between goal commitment scores and age and years of sports (p>.05).