Collapse fragility analysis of reinforced concrete tall buildings
Betonarme yüksek binaların göçme kırılganlık analizi
  1. Tez No: 768744
  2. Yazar: ERHAN BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN CEM ÇELİK, PROF. DR. HALUK SUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
İstanbul'da performansa dayalı sismik tasarım ilkelerine göre tasarlanmış 253 m yüksekliğinde bir betonarme çekirdek duvarlı binanın deprem performansı, servis, güvenlik ve göçme performans sınır durumlarını kontrol eden tepki parametrelerinin belirlenmesi için değerlendirilmiştir. Sönümleme özellikleri de dahil olmak üzere yapının dinamik özelliklerini belirlemek için çevresel titreşim testi yapılmıştır. Binanın üç boyutlu doğrusal elastik sonlu elemanlar modeli geliştirilmiş ve çevresel titreşim testinden elde edilen dinamik özelliklerle doğrulanmıştır. Bu model daha sonra geliştirilen yapının doğrusal olmayan sonlu elemanlar modelinin temeli olmuştur. Artımlı dinamik analiz yöntemi kullanılarak binanın çökme kapasitesi hesaplanmıştır. Yapıya ve elemana özgü sismik kırılganlık ilişkileri elde edilmiş ve binanın bölgedeki çeşitli deprem tehlikesi seviyelerindeki performansı değerlendirilmiştir. Kısmi ve tam göçmeye neden olan deprem yer hareketlerinin şiddetleri ve yıllık oluşum frekansları hesaplanmıştır. Deprem geliş açısının yapının üzerindeki etkileri ve sismik kırılganlık eğrileri üzerindeki etkisi irdelenmiştir. Bu araştırmanın bulguları, farklı sismik tehlike seviyeleri altında tasarlanan dış destekli çekirdek perdeli sistemlere sahip betonarme yüksek yapıların deprem performansının anlaşılmasını geliştirecektir.
Özet (Çeviri)
Seismic performance of a 253 m tall reinforced concrete core wall building in Istanbul, designed according to performance-based seismic design principles, was assessed to determine the response parameters that control the serviceability, safety and collapse performance limit states. An ambient vibration test of the building was performed to identify its dynamic properties, including the damping properties for service loads. A three- dimensional linear elastic finite element structural model of the building was developed and validated with the in-situ dynamic properties, which was the basis for the nonlinear finite element model developed subsequently. The collapse capacity of the building was determined using incremental dynamic analysis. Structure- and member-specific seismic fragility curves were derived and the performance of the building at various levels of earthquake hazard in the region was evaluated. The intensities and annual occurrence frequencies of earthquake ground motions leading to local and global collapse were calculated. The effects of the angle of seismic incidence on structural response and consequently on seismic fragilities were discussed. The findings of this study will further improve the understanding of the seismic performance of tall concrete core wall buildings with outrigger systems under different seismic hazard levels.