EU means and measures against irregular migration: A conflict between human rights and security interests
EU düzensiz göç önlemleri ve önlemleri: İnsan hakları ve güvenlik çıkarları arasındaki çatışma
  1. Tez No: 768745
  2. Yazar: FADİ HELAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYLEM AKDENİZ GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Düzensiz göç, kaynak, transit veya hedef ülke olsun tüm ülkeleri etkilediği için uzun zamandır uluslararası politikada tartışmalı bir konu olmuştur. Bu olguyla temel ilkeleri ve uluslararası yasal taahhütleri destekleyecek şekilde mücadele etmek için çeşitli kısıtlayıcı önlemler geliştirilmiştir. Bu tez, AB'nin düzensiz göç sorununu uluslararası insan hakları ve güvenlik standartları kapsamındaki temel değerleri ve yükümlülükleriyle tutarlı bir şekilde ele almak için aldığı önlemleri incelemektedir. AB Üye Devletleri tarafından gerçekleştirilen eylemler ile insan haklarına ilişkin yasal sorumluluklara uygunlukları arasında bir boşluk olduğu ve insan haklarını ve onurunu korurken bu konuyu ele almak için daha fazla önlem alınabileceği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Irregular migration has long been a contentious topic in international politics since it impacts all countries, whether they are origin, transit, or destination states. In order to combat this phenomenon in a way that upholds core principles and international legal commitments, several restrictive measures have been developed. This thesis examines the measures the EU has taken to handle the issue of irregular migration in a way that is consistent with its basic values and obligations under international human rights and security standards. It concluded that there is a gap between the actions taken by EU Member States and their compliance with the legal responsibilities relating to human rights and that more measures might be adopted to address this issue while upholding human rights and dignity.