Yaşlı kalça kırıklarında ameliyat öncesi el kavrama gücü ve hematolojik parametrelerin mortalite tahmini ve mobilizasyonun geri kazanımında prediktif belirteç olarak kullanılması
USE of preoperative hand grip strength and hematological parameters as predictive markers for prediction of mortality and recovery of mobilization in elderly hip fractures
  1. Tez No: 768743
  2. Yazar: HASAN GÜVEN TATAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN SAMİ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yaşlı Kalça Kırıklarında Ameliyat Öncesi El Kavrama Gücü ve Hematolojik Parametrelerin Mortalite Tahmini ve Mobilizasyonun Geri Kazanımında Prediktif Belirteç Olarak Kullanılması Dr. Hasan Güven Tatar , Tıpta Uzmanlık Tezi , Konya 2022 Amaç: İleri yaş hastalarda kalça bölgesi kırıklarının sıklığı yaşam sürelerinin artması ile giderek artmaktadır. Tedavide temel amaç erken mobilizasyon ve hastayı sosyal hayata hızlıca geri kazandırmaktır.Bu çalışma ile 65 yaş üzeri düşük enerjili travma sonrası kalça kırığı olan hastalarda el kavrama gücünün ve bazı hematolojik parametrelerin mobilizasyonun geri kazanımında ve mortalite tahmininde prediktif değerinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Yöntem: Bu çalışmada 2020 ve 2021 yılı içerisinde kliniğimizde , kalça kırığı nedeniyle opere edilen 137 hastanın ameliyat öncesi el kavrama güçleri ve klinik verileri retrosepktif olarak incelendi.Opere edildikten bir yıl sonra hasta ya da hasta yakınları ile iletişime geçilerek ölenler ve yaşayanlar belirlendi. Yaşayan hastaların mobilizasyon seviyeleri ve fonksiyonel durumları sözel olarak öğrenildi. Aranıp son durumları öğrenebildiğimiz ve ameliyat öncesi klinik bilgilerine ulaşılan hastalar çalışmaya dahil edilirken serebrovasküler hastalık ve malignite öyküsü olanlar çalışma dışı bırakıldı.Bu kriterlere uyan 130 hasta çalışmaya dahil edildi. Bulgular : Çalışmada hastaların yaş ortalaması 79.5'ti .Bunların 53'ü (%40,8) erkek cinsiyet 77'i(% 59,2) kadındı. Hastaların 34 tanesi parsiyel kalça protezi , 96 tanesi ise proksimal kalça çivisi uygulandı. Bütün hastaların bir yıl sonundaki mortalite oranı %35,3 iken sadece parsiyel kalça protezi yapılan hastaların mortalitesi %47,5 ,sadece çivi yapılan hastların ise 37,5'di .Bir yıl sonunda kalça kırığı nedeniyle opere edilen hastalarda mortalite tahmininde el kavram gücü istatistiksel olarak (p=0.01) anlamlı bulundu. Hastaların el kavrama gücünün operasyon sonrası ilk mobilizasyon tahmininde orta düzey ilişkili ve anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Use of Preoperative Hand Grip Strength and Hematological Parameters as Predictive Markers for Prediction of Mortality and Recovery of Mobilization in Elderly Hip Fractures Objective: Frequency of hip fractures in elderly patients increasing with the increase. The main purpose of treatment is early mobilization and patient recovery.İs to quickly return to social life. With this study, low energy handgrip strength and some hematologic findings in patients with post-traumatic hip fractureparameters are predictive in recovery of mobilization and predicting mortality. İnvestigation of its value. Method: In this study , hip fractures were reported in our clinic in 2020 and 2021. Preoperative handgrip strengths and clinical findings of 137 patients who were operated for The data were analyzed retrospectively. One year after the operation, the patient or the patient. The dead and the living were determined by contacting their relatives. Living patients Mobilization levels and functional status were learned verbally. Sought afterpatients whose conditions we can learn and whose preoperative clinical information can be accessed Those with a history of cerebrovascular disease and malignancy at the time of inclusion in the study 130 patients who met these criteria were included in the study. Results: The mean age of the patients in the study was 79.5. 53 of them (40.8%) were male gender 77 (59.2%) were female. 34 of the patients had partial hip replacement, 96 One of them was applied proximal hip nail. All patients at the end of one year While the mortality rate was 35.3%, only the patients who underwent partial hip replacement Mortality was 47.5% and 37.5% of the patients who had only nails. Hand grip strength in predicting mortality in patients operated for fractures statistically significant (p=0.01). patient's grip strengthmoderately related and significant in the estimation of initial mobilization after surgeryfound.