Peyzaj mimarlığı açısından Erzurum kenti gürültü kirliliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of noise pollution in relation to landscape architecture in Erzurum city
  1. Tez No: 76875
  2. Yazar: SERKAN ÖZER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırma, Erzurum kentindeki gürültü kaynakları ve gürültü seviyelerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Kent genelinde, özellikle karayolu ulaşım gürültüsünü saptamak için sabah, öğle ve akşam gürültü ölçümleri yapılmıştır. Bu çalışmada elde edilen veriler Tam Şansa Bağlı deneme planında variyans analizine tabi tutulmuştur. Ayrıca kent halkının gürültü konusundaki duyarlılıklarını belirlemek amacıyla standart anketler uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre Erzurum kentinde gürültü düzeyi önemli boyutlara ulaşmış olup, ölçüm yapılan 126 noktanın 96'sında gürültü değerleri izin verilen sınır değerleri aşmıştır. Çalışmada, kentteki en yüksek ortalama gürültü değerlerinin İstasyon Caddesi (77.54 dB (A)), Üniversite Caddesi (75.89 dB (A)) ve İstasyon kapı Caddesinde (75.48 dB (A)) olduğu belirlenmiştir. Araştırmada ayrıca, endüstri, inşaat, yerleşim ve ticaret alanlarının oluşturduğu gürültünün izin verilen sınır değerleri aştığı saptanmıştır. Elde edilen gürültü değerlerine göre Erzurum kenti gürültü kirliliği haritası oluşturularak, gürültü kirliliği için alınması gereken önlemler belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
An experiment was carried out to determine the noise sources and levels in Erzurum city in 1998. Morning, noon and evening measurements were made for different parts of the city, especially around carriage ways traffic noise. The data obtained were subjected to variance analysis according to Complete Randomized Design. Furthermore, to determine the sensitivity of people for noise, standard surveys were conducted. The results of the research revealed that noise in Erzurum city reached significant levels and measurements in 96 of 126 location recorded exceeded permitted limits of sound pollution. The highest mean noise values were measured in İstasyon Street (77.54 dB (A)), University Street (75.89 dB (A)) and istasyon Kapı Street (75.48 dB (A)). In addition, the noise levels from industry, construction, residential and trade areas also exceeded permitted limit values. Based on the noise values measured, Erzurum city's noise map is produced and measures needed to be taken for noise control are discussed.