Erzurum kent merkezinde yaya bölgesi olabilecek mekan birimlerinin tespit edilmesi üzerine bir araştırma
Study on determining the space elements for pedesterian usage in Erzurum city center
- Tez No: 76876
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGAR KIRZIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Kentlerde insanların sağlıklı ve mutlu yaşamaları, kentin sahip olduğu açık-yeşil alan sistemlerinin ihtiyaçlara cevap verecek düzeyde olması ile yakından ilgilidir. Günümüz kentlerinde giderek kaybolan açık-yeşil alanları yeniden kazanmak, yayalara rahat ve güvenli bir dolaşım sağlamak üzere yaya bölgeleri uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Erzurum kentinde taşıt trafiğinden arındırılmış, çevre konforuna sahip yaya bölgesi olabilecek kent mekanları tespit edilerek,öneri yaya bölgesi projeleri gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda Taşmağazalar Caddesi, Çifteminareli Sokak, Ebu-ishak Sokak, Polisevinin güney kısmı ile Çaykara İşhanının doğu kısımlarının taşıt trafiğine kapatılıp, yaya bölgesi olarak düzenlenmesinin uygun olacağı belirlenmiştir. Yapılan anket çalışması, kent halkının %90'ının yayalar için yapılan düzenlemeleri yetersiz bulduğunu ortaya koymuştur. Olanaklar elverdiği ölçüde, zamanla projenin uygulamaya konulması ile Erzurum kenti daha çağdaş ve modern bir görünüme sahip olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hapyy and healthful living in towns is related to the extent that town's open green space system is enough for the requirements. Today, pedestrian zones have been achieved to increase open space that are increasingly disapearing and to provide comfortable and safety circulation for pedestrians. Proposal pedestrian zones projects were accomplished by determining space elements that would be able pedestrian zones with enviromental comfort and free of vehicle traffic in Erzurum town. As a result, to close vehicle traffic in Taşmağazalar Street, Çifteminareli Street, Ebu- lshak Street, the south part of Polisevi and the east part of Çaykara trade center and to plan these areas as pedestrian zones will be one of the best designing. The inquiry works suggested that planning for pedestrians was regarded as insufficient by 90 percent of town's people. As far as possible, with the implementation of the pedestrian zones project, Erzurum town would have more modern face in due course.