Advanced parental age association with the development of autism spectrum disorders in children: Meta-analysis
Çocuklarda otizm spektrum bozukluklarının gelişimiyle ileri ebeveyn yaşı ilişkisi: Meta-analiz
- Tez No: 768775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SİBEL ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (ASD) bebeklik döneminde en sık görülen nörolojik durumlardan biridir ve 36 çocuktan yaklaşık 1'ini etkiler ve erkek / kadın oranı 4: 5: 1'dir. Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar genellikle iletişim, sosyal ilişkiler ve hızlı değişikliklere uyum sağlamakla mücadele ederler. Sınırlı tekrarlayan davranış biçimlerine, arayışlara veya faaliyetlere ek olarak. Bu sistematik inceleme ve meta-analiz, ileri ebeveyn yaş risk faktörleri ile gençlerde otizm spektrum bozukluklarının (ASD'lerin) gelişimi arasındaki bağlantıyı araştırmaktadır. Metodoloji Arama, Haziran 2022'ye kadar bu inceleme ve meta-analize dahil edilecek ilgili çalışmaları bulmak için Web of Science, PubMed, EMBASE, Medline, Scopus, CINAHL ve Cochrane Kütüphanesi dahil olmak üzere birden fazla veritabanına çapraz referans verdi. Veriler (i) bibliyografik bilgiler (ii) araştırma tasarımı (iii) örneklem büyüklüğü, (iv) maruz kalma ve sonuçlar analitik teknik ve tanımları, (v) önyargı değerlendirme riski, (vi) etki tahminleri (düzeltilmiş ve düzeltilmemiş), (vii) karıştırıcı değişkenler üzerinde durularak çekilmiştir. Riskin oran oranı biçimindeki etki büyüklüklerini %95 güven aralığında hesaplamak için Review Manager Sürüm 5.4 üzerinde istatistiksel analiz yapıldı. Sonuçlar Araştırma, meta-analize dahil edilen on dört çalışma vermiştir. Referans noktalarına göre ileri ebeveyn yaşı, çocuklarda otizm spektrum bozukluğu riskinin gelişiminde% 59'lık bir artış VEYA% 95 CI (1.45-1.74) ile (odds oranı) = 1.59 ile ilişkiliydi. Meta-regresyon analizi, anne ve baba yaşlarında 10 yıllık bir artışın% 35 ve% 29 daha yüksek otizm riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Yorumlama İleri ebeveyn yaşı, çocuklarda otizm spektrum bozukluğunun gelişimi ile ilişkiliydi. Daha mekanistik çalışmalar bu konuyu daha anlaşılır kılmak pozitif Birliği için gereklidir.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) is one of the most frequent neurological conditions in infancy, afflicting about 1 in 36 children, with a male-to-female ratio of 4:5:1. Children with autism spectrum disorder often struggle with communication, social relationships, and adjusting to rapid changes. In addition to confined repetitive modes of behavior, pursuits, or activities. This systematic review and meta-analysis explore the link between advanced parental age risk factors and the development of autism spectrum disorders (ASDs) in youngsters. Methods The search cross-referenced multiple databases including Web of Science, PubMed, EMBASE, Medline, Scopus, CINAHL and Cochrane Library to find relevant studies to incorporate in this review and meta-analysis until June 2022. Data was pulled focusing on (i) bibliographic information (ii) research design (iii) sample size, (iv) exposure and outcomes analytic technique and definitions, (v) risk of bias assessments, (vi) effect estimates (adjusted and unadjusted), (vii) confounding variables. Statistical analysis was performed on Review Manager Version 5.4 to compute the effect sizes of the risk in the form of an odds ratio at a 95% confidence interval. Results The search yielded twenty-one studies that were included in the meta-analysis. Advanced parental age compared to the reference points was associated with a 59% surge in the development of risk of autism spectrum disorders in children OR (odds ratio) = 1.59 with 95% CI (1.45-1.74). Meta-regression analysis demonstrated that an increase of 10 years in maternal and paternal age was associated with a 35% and 29% higher risk of autism respectively. Interpretation Advanced parental age was associated with the development of autism spectrum disorder in children. More mechanistic studies are required to further clarify this positive association.