Keithley 610C elektrometresinin akım-gerilim ölçümleri için bilgisayar kontrolüne alınması
Computer control of keithley model 610C electrometer for current-voltage measurement
  1. Tez No: 76878
  2. Yazar: TEVHİT KARACALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EFEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Katıhal Fiziği araştırma laboratuarlarında çok yaygın olarak kullanılan ve Keithley firması tarafından üretilmiş 610C model elektrometresinin bilgisayar kontrolüne alınması amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Yarıiletkenlerin elektriksel karakterizasyonunda temel tekniklerden olan akım- gerilim ölçüm sistemlerinde ampermetre olarak kullanılan 610C elektrometresi, el ile kontrol edilen analog ölçü aletidir. Bu cihazın bilgisayar ile kontrol edilebilmesi için cihaz ve bilgisayar arasında iletişim sağlayacak bir takım donanım ve yazılım gerekmektedir. Bu nedenle cihazın el ile kontrol edilen aksamları yerine elektromekanik devre elemanları konulmuş ve bu elemanlar mantıksal devreler yardımıyla bilgisayar kontrolüne alınabilecek konuma getirilmiştir. Bu ara devreler, bilgisayara takılan ve National Instruments şirketince üretilmiş çok fonksiyonlu Lab- PC+ kartı vasıtasıyla bilgisayar kontrolüne alınmıştır. Otomasyonun testi için geliştirdiğimiz sistem ve başka bir akım-gerilim ölçü sistemi ile karbon film direnç ve daha önceden prosesi yapılmış Au:n-GaAs Schottky diyot üzerinde ölçümler yapılarak birbiriyle kıyaslanmıştır. Sonuç olarak otomasyonu yapılan 610C elektrometresinin güvenilir sonuçlar verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Autocontrol instrumentation of Keithley 610C Electrometer which is commonly used in Solid-State research laboratories is the main object of this study. 6 IOC Electrometer used as ampermeter in a I-V measurement which is one of the fundamental tools in electrical characterization of semiconductors is in fact a manual apparatus. In order to control this aparatus by computer, a series of hardware and a control software are required for the communication between computer and the apparatus units. Therefore, instead of the manual parts of this apparatus, we designed electromechanical circuits. All of the developed circuits were controlled by an IBM AT compatible multifunction National Instruments LAB PC+ card. To test the system, a carbon film resistor and Au:n-GaAs Schottky diot was used and the results from the constructed system was compared with an another commercial I-V measurement system. As a result, we have found that the data we obtained were in agreement what we expected.