Lise öğrencilerinin algılanan öz düzenleme becerilerinin matematik öğreniminde mobil teknoloji kabul düzeyleri ile ilişkisi
The relationship of high school students' perceived self regulation skills with mobile technology acceptance levels in mathematics learning
  1. Tez No: 768793
  2. Yazar: SEVİNÇ İLGÜN ÇERÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERALP HÜSEYİN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin algılanan öz düzenleme becerileri ile matematik öğreniminde mobil teknoloji kabul düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Ayrıca öğrencilerin öz düzenleme becerileri ve matematik öğreniminde mobil teknoloji kabul düzeyleri cinsiyet, sınıf düzeyi ve akademik başarı ortalamaları açısından da incelenmiştir. Araştırma uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen bir lisede öğrenim gören öğrenciler ile yürütülmüş olup 752 öğrencinin verileri değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Öğrenci Bilgi Formu, Algılanan Öz Düzenleme Ölçeği ve Matematik Öğrenmede Mobil Teknoloji Kabul Ölçeği'nden yararlanılmıştır. Araştırmada betimsel ve ilişkisel tarama yöntemleri kullanılmıştır. Veri analizinde demografik değişkenlere ilişkin öğrenci verilerine frekans ve yüzde dağılımları uygulanmıştır. Öğrencilerin öz düzenleme becerileri ve matematik öğreniminde mobil teknoloji kabul düzeylerini belirlemek amacı ile aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Grupların ortalamalarının evren dağılımına göre farklılaşma durumunu incelemek için bağımsız gruplar T testi ve ANOVA kullanılmıştır. Öğrencilerin algılanan öz düzenleme becerileri ile matematik öğreniminde mobil teknoloji kabul düzeyleri arasında ilişki durumunu incelemek için basit korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmaya göre lise öğrencilerinin algılanan öz düzenleme becerileri ile matematik öğreniminde mobil teknoloji kabul düzeyleri arasında pozitif yönde düşük düzeyde ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca öğrencilerin algılanan öz düzenleme becerilerinin ortalamanın üzerinde olduğu; matematik öğreniminde mobil teknoloji kabul düzeylerinin ise ortalamaya yakın olduğu görülmüştür. Öğrencilerin öz düzenleme becerilerinde cinsiyete bağlı bir farklılaşma görülmezken; sınıf düzeyi ve akademik başarı ortalamalarına göre farklılaşma olduğu belirlenmiştir. Benzer şekilde öğrencilerin matematik öğreniminde mobil teknoloji kabul düzeylerinde cinsiyet, sınıf düzeyi ve akademik başarıya göre bazı boyutlarda farklılaşma olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between high school students' perceived self-regulation skills and their level of acceptance of mobile technology in mathematics learning. In addition, students' self-regulation skills and mobile technology acceptance levels in mathematics learning were also examined in terms of gender, grade level and academic achievement averages. The research was carried out with students studying in a high school determined by convenient sampling method, and the data of 752 students were evaluated. Student Information Form, Perceived Self-Regulation Scale and Mobile Technology Acceptance Scale in Mathematics Learning were used as data collection tools in the research. Descriptive and relational survey methods were used in the research. In data analysis, frequency and percentage distributions were applied to student data regarding demographic variables. The arithmetic mean and standard deviation values were calculated in order to determine the students' self-regulation skills and their level of acceptance of mobile technology in mathematics learning. Independent groups T-test and ANOVA were used to examine the differentiation of the groups' means according to the population distribution. A simple correlation analysis was conducted to examine the relationship between students' perceived self-regulation skills and their level of acceptance of mobile technology in mathematics learning. According to the research, it was revealed that there is a low level of positive correlation between high school students' perceived self-regulation skills and their acceptance of mobile technology in mathematics learning. In addition, students' perceived self-regulation skills are above the average; mobile technology acceptance levels in mathematics learning were found to be close to the average. While there is no gender-related differentiation in students' self-regulation skills; It was determined that there was a differentiation according to grade level and academic achievement averages. Similarly, it was concluded that there was some variation in students' mobile technology acceptance levels in mathematics learning according to gender, grade level and academic achievement.