Bilgisayarlı tomografi ile elde edilen pubis görüntülerinden cinsiyet tayini
Sex estimation from computed tomography images of pubic bone
  1. Tez No: 768796
  2. Yazar: ASKAR ASGARLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SEVİM EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
İnsan iskeletleri kalıntılarından biyolojik profilin elde edilmesi adli antropologlar ve diğer adli araştırmacılar için oldukça önemlidir. Adli Antropologlar kimliklendirmenin önemli bir parçası olan cinsiyet tayini için genel olarak morfolojik ve metrik metodlar kullanırlar. İskelet parçaları her zaman bir bütün olarak bulunmadığı için cinsiyet tayininde belirli kemiklerin kullanımı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu çalışmann konusu, coxa kemiğinin pubis bölümündeki seksüel dimorfizmi bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinden biyometrik açıdan ele almaktadır. Bu çalışmada Azerbaycan Cumhuriyetinin, Bakü şehrinde bulunan M.A. Topçubaşov'un adını taşıyan Bilimsel Cerrahi Merkezinin arşivindeki BT görüntülerinden 26 kadın, 47 erkek olmak üzere toplam 73 bireye ait bilgisayarlı tomografi görüntüsü kullanılmıştır. Çalışmada pubis bölgesinden önceden belirlenmiş ve bu konuyla ilgili çalışmalarda kullanılmış 4 metrik ölçüm uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Achieving a biological profile from the remains of human skeletons is important for forensic anthropologists and other forensic researchers. Forensic Anthropologists generally use morphological and metric methods for sex determination, which is an important part of identification. Skeletal remains are not always found as a whole and therefore certain bones are also taken into account in sex determination. This study focuses on sexual dimorphism in the pubis part of coxal bone using computed tomography images and metric measurements. In this research computed tomography images of a total of 73 individuals, 26 women and 47 men, were used. These CT images was taken from the archive of The Scientific Surgery Center named after M.A. Topchubashov, located in Baku city of the Republic of Azerbaijan. In the study 4 metric measurements of the pubic bone that are previously identified and used in studies related to this subject were applied.