İhracata yönelik narenciye ürünleri ambalajı ve grafik tasarımı
  1. Tez No: 7688
  2. Yazar: PINAR BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
in ÖZET Bu calxsmanxn kapsamx içinde ele alxnan "Narenciye ürün leri Ambalaj x ve Grafik Tasarxmxn isimli arastxrmanxn ko nusu; Narenciye ürünleri Ambalaj xnxn ve üzerindeki Gra fik Tasarxmlarxnxn ülkemiz acxsxndan önemini belirleyerek, bu konudaki gelişim sürecini etkileyen özellikleri olum lu ve olumsuz yönleriyle açxğa cxkarxlmasx ve belirlenen sonuclarxn ülkemizde Narenciye ürünleri Ambalaj x üzerin de özgün grafik tasarxmlarxnxn denenmesidir. Arastxrma Sekiz bölümde baslxk ve alt baslxklarx- ile ele alxnmxstxr. Giriş bölümünde Narenciye ürünleri Ambalaj x ve üze rindeki Grafik Tasarxmlarxnxn bugüne değin gelişim süreç leri anlatxlmxs, konunun daha bilimsel boyutlarda, raslan- txya en az yer verecek şekilde arastxrxlmasx gereği vurgu - lanmxstxr. Birinci bölümde, ambalaj genel baslxgx altxnda ta- nxmlanxrken, ambalaj xn teknik ve hukuksal acxdan tarifle ri yapxlmxstxr. Ayrxca, gelişmiş ülkelerle, gelişmekte o- lan ülkelerin ambalaj sektörüne verdikleri önem, uygulama - larx ile anlatxlmxs, sonuçta ülkemizde bu konunun ivedi çözüm beklediği vurgulanmxstxr. İkinci bölümde, ülkemizde uygulanan narenciye ürün leri ambalaj mxn yeri saptandxktan sonra, narenciye ürün leri ambalaj larxnxn olmasx gereken fonksiyonlarına deği nilmiştir.Üçüncü bölümde, narenciye ürünleri için ülkemizde ve dünyada kullanılan ahşap ve mukavva sandık kutuları ta sarımı özellikleri ile incelenmiştir. Dördüncü bölümde, alıcı davranışlarını etkileyen sa natsal ve diğer etkenler, ayrıca buna bağlı davranış model leri alt başlıklar halinde araştırılarak belirtilmiştir. Beşinci bölümde, ambalajın tanıtım özellikleri ve buna bağlı plan ve mesajlar verilmiştir. Altıncı bölümde, narenciye ürünleri ambalajının ü- zerindeki grafik öğeler ve görüntülerinin özellikleri ve çeşitleri tesbit edilmiştir. Yedinci bölümde, özgün tasarım örnekleri yapılarak, uygulama aşamasına geçilmiştir. Bu bölüm, uygulama aşama sında tasarımcı açısından gerçekleştirilen evreleri be lirten incelemeleri maddeler halinde sunmaktadır. Sekizinci bölüm, geliştirilen düşüncelerin, dene melerle elde edilen sonuçların, grafik tasarımların çö zümü için aşılması gereken engellerin ve olası çözüm öne rilerinin tesbit edildiği sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The subject of the research, entitled“The Package and the Graphic Design of the Citrus Fruits”, undertaken within the framework of this Study: In determining the significance of the Package of the Citrus Fruits and the Graphic Designs on them for our country, discovering the characteristics, with all their positive and negative aspects, affecting the process of development in this area, and testing the original graphic designs of the determined results on the Package of the Citrus Fruits In Our Country.......... The research has beeb undertaken with its titles and sub-titles in the eighth chapter. In the Introduction, the up-to-date processes of development of the Package of the Citrus Fruits, and the Graphic Designs on them, are explained, and the fact that the subject has to be explored in more scientific dimensions, without leaving any space for accidents, is necessary, is emphasized. In the first chapter, the definitions of package from its technical and legal aspects, are given while the package is defined under its general title. Furthermore, the importance, that the developed and the developing countries attach to the s sector of the package, has been described with its applications and it has been emphasized in the conclusion that this subject is waiting for a prompt resolution in our country.In the second chapter, after the determination of the place of the Package of Citrus Fruits practised in our country, the functions of the packages of the Citrus Fruits, necessary to have, have been mentioned. In the third chapter, the design of the wooden and cardboard boxes, used for the citrus fruits in our country and in the world, has been analyzed with its characteristics. In the fourth chapter, the artistic and other factors bearing an influence on the behavior of the customer, and the related behavior-models have been researched and indicated in the form of sub-titles. In the fifth chapter, the introductory characteristics of the package, with the plan and the messages related to them, have been given. In the sixth chapter, the characteristics and the kinds of the graphic elements and appearances on the package of the citrus fruits have been confirmed. In the seveth chapter, the examples of original design have been made and the stage of application has been passed. onto. This chapter presents the analyses indicating the phases achieved in the stage of application, from the standpoint of design, in outline form. The eight chapter is the conclusive chapter in which the developed ideas, the results achieved through testeng, the obstacles that need to be overcome for the resolution of the graphic designs and the probable, suggestions of resolution are estableshed.