Towards a relational understanding of online privacy perceptions (Concerns), social media usage motivations and usage behavior: A semantic network analysis
Çevrimiçi mahremiyet algılarının (Endişelerinin) sosyal medya kullanım motivasyonları ve kullanım davranışları ile ilişkisine yönelik anlamsal ağ analizi
- Tez No: 768803
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU UZUNOĞLU, YRD. DOÇ. DR. SELİN TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüz koşullarında, sosyal medyanın büyük kitleler için reddedilemez bir alışkanlık haline geldiği kanıtlanmıştır. Birçok amaca hizmet eden sosyal mecralar, kullanıcıların ayak izlerini takip eder, kaydeder ve bunları depolar. Bu durum kişisel verilerin korunmasıyla ilgili bazı açıklıklara sebebiyet vermektedir. Bu çalışmanın amacı da, günlük yaşantının içinde önemli bir yere sahip olan bu mecraların kullanıcılar için hangi amaçlara hizmet ettiği ve bu amaçlara ulaşmak için mahremiyetlerinden ne kadar ödün verdikleri ile arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Çalışmanın temelini oluşturan ankette, sosyal medya kullanıcılarının serbest çağrışımlarını elde etmek amacıyla açık uçlu sorulara yer verilmiştir. Ankette katılımcılardan sosyal medyayı kullanım amaçlarını tanımlayacak kelimeler istenmiş, ve bulgular anlamsal ağ analizi ile incelenmiştir. Anketin son sorusunda ise 5'li Likert ölçeğinden faydalanılarak, katılımcıların geçmiş araştırmalarda yararlanılan ölçeklere göre motivasyonların tanımlamalarından hangilerinin kendilerine daha yakın olduğunu ve sosyal medyayı kullanma biçimlerini seçmeleri istenmiştir. Araştırmanın bulguları, sosyal medyayı kullanım amaçları ve sosyal medyada mahremiyet konusunda duyulan endişe arasında bir bağ olduğuna işaret etmektedir. Çalışma ayrıca kullanıcıların kullanım şekli ve buna bağlı olarak anlık ruh halleri ile mahremiyet endişeleri arasında bir ilişki olabileceğini de ifade ederek literatüre katkı sağlamaktadır. Bu araştırma sosyal medyada kişisel verilerin korunması ve yayılmasıyla ilgili kullanıcıların duydukları endişeyi konu alan çalışmalara yol gösterebilir, farklı amaçlara göre tasarlanan yeni uygulamaların gelişmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, it has been proven that social media has become an irrefutable habit for the masses. Social media, which serves many purposes, follows the footsteps of users, records, and stores them. This situation causes some clarities regarding the protection of personal data. The aim of this study is to analyze the relationship between what purposes these channels serve for users and how much the users compromise their privacy to achieve these goals. In the survey, which forms the basis of the study, open-ended questions were included to obtain free associations of social media users. In the questionnaire, words were asked to describe the purpose of using social media from the participants, and the findings were analyzed by semantic network analysis. In the last question of the questionnaire, using a 5-point Likert scale, the participants were asked to choose which of the definitions of the motivations were closer to them and the way they use social media, compared to the scales used in previous research. The findings of the study indicate that there is a link between the purposes of using social media and the concern about privacy in social media. The study also contributes to the literature by stating that there may be a relationship between the way of the use of users and, accordingly, their immediate moods and privacy concerns. This research can guide studies on the concerns of users about the protection and dissemination of personal data in social media, and contribute to the development of new applications designed for different purposes.