İzoniazid ve rifampisin verilmiş ratlarda curcuminin böbrek dokusu üzerindeki koruyucu etkisi
Protective effect of curcumin on kidney tissue in rats givenizoniazid and rifampicin
  1. Tez No: 768804
  2. Yazar: FEYZA BAĞDATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tüberküloz hastalığı, TB olarak kısaltıldığı bilinen, Mycobacterium tuberculosis enfeksiyonunun sebep olduğu bakteri kökenli bir hastalıktır. Havadaki oksijende serbest yayılır ve bulaşıcılığı oldukça fazladır. Halk arasında zerdeçal olarak bilinen Zingiberaceae familyasının önemli üyelerinden çok yıllık bir bitki olan Curcuma longa L, büyük yapraklı ve sarı renk çiçeklidir. Güney Asya'da üretilir ve anavatanı orasıdır. Antitüberküloz ilaçları olan İzoniazid ve Rifampisin tüberküloz tedavisinde yoğun olarak kullanılmaktadır. İzoniazid ve Rifampisin'in beraber kullanılması, birçok doku için metabolik ve morfolojik değişikliklere neden olmaktadır. Hepatotoksisiteyi de artıran güçlü indükleyici ilaçlardır. İmmunolojik reaksiyonlara ve antikor oluşmasına bağlı olarak böbrek hasarı ve böbrek yetmezliği gelişebilmektedir. Bu çalışmada İzoniazid ve Rifampisin ilaçlarının sebep olduğu yan etkilere karşı Curcuminin koruyucu etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmada, toplam 60 tane Wistar albino ırkı dişi rat kullanıldı. Gruplar; Kontrol, Curcumin, İzoniazid + Rifampisin, İzoniazid + Rifampisin + Curcumin olarak oluşturuldu. İzoniazid + Rifampisin 100 mg/kg dozda gavaj yöntemi ile ratlara verildi. Curcumin ise 100 mg/kg gavaj yoluyla ratlara verildi. Gavaj işlemleri her gün aynı saatte gerçekleştirildi. Ratlar servikal dislokasyon ile sakrifiye edilerek böbrek dokuları alındı. Histolojik araştırmalar için hazırlanan dokular hematoksilen-eosin, periyodik asit-Schiff ve Masson'un üçlü boyaması ile boyanarak ışık mikroskobunda incelenerek ölçümler yapıldı. Daha sonra yapılan ölçümler SPSS'de değerlendirildi. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; İzoniazid ve Rifampisin uygulanan gruplarda böbrek tübüllerinde hasar, Bowman aralığında genişleme, Bowman kapsülünde büzülme ve hücre infiltrasyonu tespit edilmiştir. Sadece Curcumin verilenmesinin belirgin bir değişikliğe neden olmadığı görülmüştür. İzoniazid + Rifampisin + Curcumin birlikte verildiği gruplarda, daha az histolojik değişiklik gözlenmiştir. Sonuçlar Curcuminin İzoniazid + Rifampisin tedavisinde oluşabilecek histolojik hasarın önlenmesinde koruyucu olabileceği düşüncesini desteklemektedir
Özet (Çeviri)
As the definition of tuberculosis is abbreviated as TB, the definition of Mycobacterium tuberculosis is inherently a sign of death. It spreads freely in the oxygen in the air and is highly contagious. Curcuma longa L, a perennial herb that is one of the important members of the Zingiberaceae family, popularly known as turmeric, has large leaves and yellow flowers. It is produced in South Asia and it is its homeland. Isoniazid and Rifampicin, which are antituberculosis drugs, are used extensively in the treatment of tuberculosis. Concomitant use of Isoniazid and Rifampicin causes metabolic and morphological changes of many tissues. They are potent inducers that increase hepatotoxicity. Kidney damage and kidney failure may develop due to immunological reactions and antibody formation. In this study, whether Curcumin has a protective effect against the side effects caused by drugs, Isoniazid and Rifampicin was investigated. A total of 60 Wistar albino female rats were used in the study. Groups was planned as Control, Curcumin, Isoniazid + Rifampicin, Isoniazid + Rifampicin + Curcumin. Isoniazid and Rifampicin were given to the rats by gavage method at a dose of 100 mg/kg. Curcumin was given to the rats by gavage at 100 mg/kg. Gavage procedures were carried out at the same time every day. The rats were sacrificed by cervical dislocation and their kidney tissues were taken. After routine histological processes for light microscopic analysis, sections were stained with hematoxilen-eosin, periodic asit-Schiff, and Masson's trichrome and the measurements was taken by examining under light microscope. The results was analyzed in SPSS. According to the results obtained from this study; in the groups treated with Isoniazid and Rifampicin damage to the kidney tubules, enlargement of Bowman's space, shrinkage of Bowman's capsule and cell infiltration were detected. . Curcumin administration on its own did not appear to cause a significant change. Less histological changes was observed in the groups given Isoniazid + Rifampicin + Curcumin together. The results support the idea that curcumin may be protective in the prevention of histological damage that may ocur in İsoniazid + Rifampicin treatment.