Doubtful fictions: The scepticism of humour in the English literary canon, 1379-1767
Şüpheli kurgular: İngiliz edebiyat kanonunda septik mizah, 1379-1767
- Tez No: 768810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu tez, geç Ortaçağ'dan başlayarak on sekizinci yüzyıl ortalarına kadar gelişen süreçte İngiliz edebiyatında mizahın septik (kuşkucu) açılımlarını edebi nominalist bir perspektiften ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, mizahın bir insani olanak olduğu fikrinden yola çıkılarak birinci bölümde onun ontolojik, tıbbi ve bilişsel açılardan düşünsel kökenleri ele alınacaktır. Buradan hareketle Sokrates öncesi düşünürlerin doğa felsefeleri, Hippokratik tıp doktorları ile ardıllarının mizaç hakkındaki tıbbi belirlemeleri ve son olarak da mizaçın Aristotelesçi ve post-Aristotelesçi bağlamlarda nasıl bir bilişsel yeti olarak tanımlandığı ele alınacaktır. İkinci bölüm, İngiliz mizahına özcü bir yaklaşımı terk ederek, bunun yerine mizahın bilişsel bir yeti olarak ele alındığında, onun septik potansiyellerini en belirgin biçimde İngiliz mizahında kendisini gösterdiği düşüncesini savunacaktır ve bunun İngiliz mizah kullanımı ile septik düşünce ve hayal gücü arasındaki direct devamlılığı ele verdiği düşüncesi savunulacaktır. Bu bağlamda üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümlerde sırasıyla Chaucer'ın en önemli şiirlerinden olan House of Fame'i, Ben Jonson'ın Every Man in His Humour ile Every Man out of His Humour isimli oyunları ve Laurence Sterne'ün Tristram Shandy isimli romanındaki mizahi anlam yaratım süreçleri incelenecektir. Bu bölümlerde, bu eserlerin her birinin kendi dönemlerinde cereyan eden epistemolojik krizlerin edebi ifadesi olduğu ve bu doğrultuda kültürel, sosyal ve düşünsel tümelleri reddedettiği, yoksaydığı, ya da yıkmaya çalıştığı düşüncesi savunulacaktır. Böylelikle, bu dört temel metnin olumsal, çıkarımsal olmayan ve tutarsız anlatımlarının/yapılarının altında aslında epistemik bir kuşkunun yattığı ve bu kuşkunun mizahi bir biçimde dile getirildiği düşüncesi savunulacaktır. Sonuç olarak, bilişsel bir yeti olarak mizahın insan düşüncesinin septik eğilimlerini ifade etme olanağını içinde barındırdığı ve İngiliz mizahının bu septik olanağı incelenen eserlerde tutarlı bir nominalist perspektiften geliştirdiği düşüncesi savunulacaktır. Varılan bu sonucun önemi ise, İngiliz mizah edebiyatının İngiliz mizacının kendine içkin mizahını değil, mizahın septik potansiyelini İngiliz edebiyat kanonun biricik bağlamında üretiyor oluşu ve dolayısıyla bu septik mizahın var oluşu ve varlığı anlamak için tümel soyutlamalara değil tikel var oluşlara kesintisiz bir biçimde dikkat çekiyor oluşudur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at exploring the meaning(s) of humoristic scepticism in the English literary canon from the late middle ages to mid-eighteenth century in a literary nominalist context. The primary argument is that humour is a human capability, and accordingly the first chapter evaluates its ontological roots in Ionian philosophy, its medical reception in the Hippocratic doctors' writings, and its cognitive implications in Aristotelian and post-Aristotelian contexts. The second chapter abandons an essentialist approach to English humour and instead draws on the point that when approached as a cognitive capacity, humour particularly unfolds its sceptical potentials in the context of English humour which, it will be argued, implies a direct continuity between the English use of humour and the sceptic thought and imagination. In accordance, the following chapters will examine the humorous meaning-making processes in Chaucer's House of Fame, Ben Jonson's Every Man in His Humour and Every Man out of His Humour, and Laurence Sterne's Tristram Shandy. In these chapters, it will be maintained that these texts emerge as literary reflections upon the epistemological crises of their own times and that they reject, disregard, and dismantle cultural, social, and mental universals. By doing so, it will be argued that their multiply contingent, non-discursive, and unstable modes of narration portray an underlying epistemic scepticism and that they turn to humour to express this scepticism. In conclusion, it will be maintained that as a cognitive capacity, humour holds the potential to convey the sceptical tendencies of the human mind and that English humour develops this sceptical potential in humour from a consistently nominalist perspective. The importance of this point, it will be concluded, lies in the fact that English humour literature does not re-produce an essential English humour but produces humour's sceptical potentials in the unique context of the English literary canon and that its sceptical humour showcases an undivided attention to nominal particularities rather than looking up to universal abstractions to understand being and existence.