Okul öncesi öğretmenlerinin sınıf içi soru sorma faaliyetlerine yönelik pedagojik inanç sistemleri ve kavramları
Pedagogical belief systems and concepts regarding the in-class questioning activities of preschool teachers
- Tez No: 768821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma ile okul öncesi öğretmenlerinin sınıf içi soru sorma faaliyetlerine yönelik pedagojik inanç sistemlerinin ve kavramlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın katılımcı kitlesi 10 okul öncesi öğretmeninden oluşmaktadır, bu katılımcılar maksimum çeşitlilik örneklemesi ile belirlenerek katılımcı kitlesinde çeşitlilik oluşturmak hedeflenmiştir. Araştırmanın paradigması nitel, deseni ise çoklu ya da kolektif durum çalışmasıdır. Bu bağlamda katılımcı öğretmenlere nitel veri toplama araçları sunulmuştur. Araştırmanın veri toplama araçları, Yarı Yapılandırılmış Görüşme Protokolü; Metafor Oluşturma Taslağı ve Tavsiye Mektubu' dur. Öğretmenlerden alınan veriler doğrultusunda gerçekleştirilmiş olan üç ayrı veri toplama süreci bulunmaktadır; açık kodlama, eksenel (eksensel) kodlama ve seçici kodlama. Açık kodlama ile öğretmenlerin sözel ve yazılı ifadeleri kodlanmıştır. Bu süreçle belirlenmiş olan bazı kodlar; alternatifli düşünceler havuzu, evet-hayır sorgusu, düşünme eylemini sondajlama, meta bilişsel itki vs. Daha sonra ikinci veri analiz süreci olan eksenel (eksensel) kodlama ile alt ve üst temalar belirlenmiştir ve son aşama olan seçici kodlama süreciyle de üst temaların en çok ortaklaşılan temadan an az ortaklaşılan temaya doğru dağılımı belirlenmiştir. Analiz süreciyle belirlenen 14 üst tema şu şekildedir; işlev, harmoni, biliş, iş birlikli (yapışık), muhakeme, şeytanın avukatı, belirgin epistemik otorite, ön organize edici, yorum-sorun, gerekçeli içselleştirme, entelektüel yükleme, dışavurum konforu, tedbirli çeldirici, otantik sorgulama. Araştırma bulgularından elde edilen verilere göre katılımcı öğretmenlerin birincil ve ikincil veri toplama araçlarındaki ifadeleri benzerlik göstermektedir ve ikincil veri toplama araçları birincil veri toplama aracını desteklemektedir. Araştırmanın bulguları üst ve alt temalarla birlikte açıklanmıştır. Örneğin, işlev üst temasına göre katılımcı öğretmenler, sınıf içinde sordukları soruları kendi pedagojik mental şemalarında, sınıf içi öğretimsel faaliyetin herhangi bir parçasını tasarlamak ya da kontrol etmek için kullandıklarına inanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
With the current research, it was purposed to explore the pedagogical belief systems and concepts of preschool teachers regarding their in-class questioning activities. The participants of the current research incorporated 10 preschool teachers, selected with the maximum variation sampling strategy. This strategy was conducted to create diversity in the participants. The paradigm of the research was qualitative, and the design was a multiple/collective case study. In this context, qualitative data collection tools were directed to the participants. Data collection tools of the research were the semi-structured interview, metaphor construction task and recommendation letter. There were three data gathering phases, and the data was analyzed through conducting open coding, axial coding and selective coding. The verbal and written expressions of the teachers were coded with open coding. Some codes determined by this process; alternative thoughts pool, yes-no questioning, probing the act of thinking, metacognitive impulse etc. Then, with the second data analysis process, axial coding, the sub-themes and higher-order themes were constructed, and the final stage, the selective coding process, determined the distribution of the higher-order themes from the most common theme to the least common ones. The 14 higher-order themes determined by the analysis process are as follows; function, harmony, cognition, cooperative, reasoning, devil's advocate, evident epistemic authority, pre-organizer, interpretation-problem, reasoned internalization, intellectual attribution, expressive comfort, cautious distraction, authentic inquiry. According to the data obtained from the research findings, the expressions of the participants in the primary and secondary data collection tools were overlapped similar, and the inferences deduced from the secondary data collection tools support the outcomes obtained from the primary data collection tool. The generic findings of the research were explained together with the sub-themes and higher-order themes. For example, according to the meta-function theme, the participants externalized that they use the questions they ask in the classroom in their pedagogical mental schemes to design or control any part of the instructional activity.