Sayılı seri bileşenlerde görüntü
Display in numbered series components
- Tez No: 768827
- Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
“Sanat ve matematik”şeklinde veya ayrı ayrı tırnak içerisine alınan bir başlıkla ilk karşılaşma durumunda kişide, sonlu-sonsuz bir evrende asla bir araya getirilemeyecek iki farklı olgu izlenimi doğma olasılığı yüksektir. Üstelik bahis konusu bu iki olgu, sanat dünyası ve matematik dünyası şeklinde adlandırılarak sınırlar daha da keskinleştirilebilecektir. Böyle bir durumda dahi her iki dünyanın ayrıştığını söylemek ne kadar anlamlıdır? Her ikisi için bir yakınlık ve uzaklık ya da iç içe geçme halinden ne kadar söz edilebilir? Sanatta matematiğe veya matematikte sanata ilişkin bir analoji sağlamaya yönelik işaretler hiç bulunamaz mı? Dolayısıyla matematiğin ilk bileşeni sayıların Bayçu'nun resim serüveninde önemli bir yer edinmesi kaçınılmaz olarak bu gibi soruların yanıtlanma beklentisini artırmıştır. Bu kapsamda tez, matematiğin neyi kanıtladığı ve sanatın neyi anlattığı, aksi bir değerlendirmede“matematik neyi anlatır”ve“sanat neyi kanıtlar”olarak anlam kaymaları yaratan benzer başlıklar altında her iki dünyanın uygulayıcıları nezdinde tanımlanmaya başlanmasıyla süreç bir analoji sağlanıp sağlanamadığını incelemeye kadar uzanabilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde sanat ve matematiğe dair genel bir giriş yapılmıştır. Daha sonra matematik dünyasının her şeyin temeline yerleştiği, hem nesnenin azlık çokluğu ve yapılandırılmış bir evrenin çoğulluk ölçüsüne hem de kültürel ortamda gizemli veya matematik üstü güçlerin atfedilmesine anlam katan sayıya açıklama getirilerek ikinci bölüm tamamlanmıştır. Bedenin konumlandığı mekânda gözün anlama aleti olarak yakaladığı görünün, uzam ve zaman bağlamındaki dönüşümü; fotoğraf makinesi ve bilgisayar gibi teknik aygıtların, görü ve görüntüde anlam yitimlerine uğrattığı bir sürecin içerisinde, yeni bir mecranın bilgisayar sanatı ve dijital sanata evrilmesine kadar uzanan tartışma, tezin ana ekseni olarak üçüncü bölüme yerleştirilmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölüm ile birlikte resim serüveninin ikinci ve üçüncü bölüm ekseninde sayılı seri bileşenlere dönüşme süreci ve resim pratiğinde biçimlendirilmeye çalışılan bakışın, arayış ve yönelimleri açıklanmış; beşinci bölümde tez sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
On first encountering the title as“art and mathematics,”or in separate quotes, it is very likely that the impression of two different phenomena will never come together in a finite infinite universe. Moreover, the boundaries can be further exacerbated by calling the two phenomena the world of art and the world of mathematics. Even in this situation, does it make sense to say that the two worlds diverge? How much can we talk about the proximity and the distance or the interpenetration of the one and the other, are there no signs that allow for an analogy with mathematics in art or with art in mathematics? Thus, the first component of mathematics, numbers, which featured prominently in Bayçu's pictorial adventure, inevitably increased the expectation of answers to such questions. In this context, the thesis can go so far as to explore whether an analogy can be 3qreached in the process, as the process began to be defined by the practices of both worlds under the same names, which create semantic shifts in what mathematics proves and what art says, in the opposite assessment,“what mathematics says”and“what art proves”. The first part of the study provided a general introduction to art and mathematics. The second chapter then concluded with an explanation of number, which gives meaning to both the rarity of the object and the multiplicity of the structured universe, and the attribution of mysterious or super-mathematical powers in a cultural setting in which the world of mathematics is at the heart of everything. The transformation of vision, which captures the eye as a means of understanding in the space where the body is, in the context of space and time; In a process in which technical devices such as cameras and computers lose their significance in vision and image, a discussion that extends to the evolution of the new medium into computer art and digital art, in an attempt to place as the main axis of the thesis in the third chapter. The chapter four explains the process of transforming the pictorial adventure into numbered sequential components on the axis of chapters two and three, as well as the search and orientation of the gaze that attempts to form in pictorial practice; The thesis concludes with chapter five.