Evaluating performance metrics ofwestern electric control chart rules
Performans metriklerinin değerlendirilmesibatı elektrik kontrol tablosu kuralları
- Tez No: 768848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN SANSARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kontrol çizelgeleri, bir üretimin olup olmadığını belirlemek için istatistiksel süreç kontrolünde kullanılır. süreç olması gerektiği gibi işliyor. Western Electric Kuralları, ilk kez kullanılan ünlü kontrol tablosu kurallarıdır. Western Electric Company tarafından geliştirildi ve bu alanda standart uygulama haline geldi. Karar kuralları sınıflandırma standart veya kusurlu olarak veri. Bu kurallar, diğer sınıflandırma modelleri gibi, Tip 1 üretebilir. veya Tip 2 hataları. Bir sınıflandırma modelinin performansı şu şekilde ölçülebilir: Doğruluk, Duyarlılık, Kesinlik, Özgüllük ve F1 Puanı adı verilen karma bir metrik. Bu çalışma Western Electric Kurallarının performanslarını belirtilen metrikler açısından karşılaştırmayı amaçlamaktadır. üstünde. Bunu yapmak için, hangi kuralın daha fazla olduğunu belirlemek için bir simülasyon tasarlanmıştır. farklı çevre koşullarında kullanıma uygundur. Simülasyonun detaylı analizi sonuçları bu çalışmanın ana katkısıdır.
Özet (Çeviri)
Control charts are used in statistical process control to determine whether a manufacturing process is working as it should. Western Electric Rules are famous control chart rules first used by Western Electric Company and became standard practice in the field. Decision rules classify data as standard or defective. These rules, like other classification models, can produce Type 1 or Type 2 errors. The performance of a classification model can be measured in terms of Accuracy, Sensitivity, Precision, Specificity, and a hybrid metric called F1 Score. This study aims to compare the performances of Western Electric Rules in terms of the metrics mentioned above. In order to do that, a simulation is designed in order to determine which rule is more suitable to use under different environmental conditions. The detailed analysis of the simulation results is the main contribution of this study.