Teucrium orientali L. var. Elangatum'un uçucu bileşenlerinin analizi
Analysis of volatile costituents of tecrium orientali L. var. Elangatum
- Tez No: 76886
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ TAŞKESENLİGİL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Erzurum -İspir yolu civarından toplanan“ Kirve Otu ”adıyla da bilinen Teucrium orientali L. var elangatum bitkisinin toprak üstü kısımlarından tomurcuklanma (Haziran), çiçeklenme (Temmuz) ve meyvalanma (Ağustos) dönemlerinde hidrodestilasyon ve buhar destilasyonu metotları ile uçucu yağlar elde edildi. Daha sonra elde edilen bu uçucu yağlar başlıca GC ve GC/MS olmak üzere kolon kromatografisi, ince tabaka kromatografisi, İR, 1H-NMR, 13C- NMR yöntemleriyle analiz edildi. Analizler sonucunda, tomurcuklanma (Haziran), çiçeklenme (Temmuz) ve meyvalanma (Ağustos) dönemlerinde hidrodestilasyonla elde edilen uçucu yağlarda sırasıyla 32, 36 ve 28 bileşik teşhis edildi. Aynı dönemlerde buhar destilasyonuyla elde edilen uçucu yağlarda ise tomurcuklanma döneminde 25, çiçeklenme döneminde 33 ve meyvalanma döneminde 31 bileşik bulundu. Tomurcuklanma (Haziran), çiçeklenme (Temmuz) ve meyvalanma (Ağustos) dönemlerinde hidrodestilasyonla elde edilen uçucu yağların ana bileşenlerinin ilk iki dönemde linalol (%29.07 ve %30.85), meyvalanma döneminde ise {3- bourbonen (%19.21) olduğu tespit edildi. Bu dönemlerde buhar destilasyonuyla elde edilen uçucu yağların ana bileşenlerinin tomurcuklanma ve çiçeklenme dönemlerinde p-karyofilen (%28.84 ve %25.32), meyvalanma döneminde ise fitol (%27.78) olduğu belirlendi. Ayrıca linalol ve p-karyofilen'in 1H-NMR, 13C- NMR ve IR spektrumları alınarak yapıları doğrulandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, essential oils of aerial parts of Teucrium orientali L var elangatum collected from Erzurum-ispir region, known as :: Kirve Otu :: iocal name, were obtained by hydrodistillation and steam distillation in budding (June), flowering (July ) and going to seed stages (August). The obtained oils were analysed by using GC, GC/MS, column chromatography, thin layer chromatography, IR, 1H- and 13C-NMR spectroscopic methods. 32, 36 and 28 compounds were identified in essential oils got from budding (June), flowering (July) and going to seed stages (August) by hydrodistillation, respectively. At the same stages, 25 compounds in first stage, 33 compounds in flowering stage and 31 compounds in going to seed stages were identified in essential oils obtained by steam distillation. Main components of essential oils obtained by hydrodistillation in budding (June), flowering (July ) and going to seed stages (August) were linalool (%29.07,%30.85) in first two stage and p-bourbonene (%19.21) in latter stage, respectively. Main components of essential oils obtained by steam distillation at the same stages were p-caryophyllene (%28.84,%25.32) in first two stage and phytol (%27.78) in latter stage, respectively. Furthermore, structures of linalool and p-caryophyllene were confirmed by taking 1H-, 13C-NMR and IR spectra.