Samsun ilinde faaliyet gösteren fındık harman makinaları imalat sanayinin sorunları ve çözüm önerileri
Problems and solution suggestions of hazelnut huskers manufacturing industry operating in Samsun
  1. Tez No: 768855
  2. Yazar: ZÜLEYHA KARASU ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SAUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Türkiye yıllara göre değişmekle birlikte, ortalama 500-600 bin ton ile dünya fındık üretiminin yaklaşık %65-70'lik oranını üretmektedir. Ancak bunun karşılığında mekanizasyon uygulamaları özellikle hasat döneminde son derece kısıtlı durumdadır. Fındıkta toplam maliyetin yaklaşık %50'sini oluşturan hasat mekanizasyonu mevcut uygulamalarda kullanılan makinalarla beklentileri karşılamamaktadır. Fındıkta hasat sonu mekanizasyon uygulamalarındaki gelişmeler ışığında ülkemizde de bu konudaki araştırmalar güncelliğini korumaktadır. Ülkemiz açısından stratejik öneme sahip olan fındık tarımı konusunda ihtiyaç duyulan ekipmanların imal edilmesinde birçok sorunlar bulunmaktadır. Fındık tarımının yoğun olarak yapıldığı Samsun İlinde fındık harman makinalarındaki imalat sektörünün sorunları ve çözüm önerileri de bu çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Bu çalışmada yörede bulunan 12 işletme sahibiyle yüz yüze yapılan anket formlarının değerlendirilmesinden elde edilen veriler ile bu konuda daha önce yapılan araştırmalar, derlemeler ayrıca internet kaynaklarından elde edilen verilerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey produces approximately 70% of the world hazelnut production with an average of 500-600 thousand tons. However, in return for this, mechanization applications are extremely limited, especially during the harvest period. Harvest mechanization, which constitutes approximately 50% of the total cost in hazelnut, does not meet the expectations with the machines used in current applications. In the light of the developments in the post-harvest mechanization practices in hazelnut, researches on this subject in our country are still up-to-date. The production of equipment needed for hazelnut farming, which is of strategic importance for our country, maintains its up-to-dateness among important issues that await solutions, along with its problems. The problems and solution proposals of the manufacturing sector in hazelnut huskers in Samsun province, where hazelnut farming is carried out intensively, are also evaluated within the scope of this study. In this study, the data to be obtained from the evaluation of the survey forms made face to face with 12 business owners in the region and the data obtained from the previous researches, compilations and web site were used.