Hippophae rhamnoides L. (yabani iğde) meyvelerinden elde edilen Ekstrakların gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss, Walbaum) büyüme performansı ve fizyolojik parametreler üzerine etkileri
The effects of extracts from Hippophae rhamnoides L. (Wild Spindle) on growth performance and physiological parameters of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum)
  1. Tez No: 768865
  2. Yazar: HİLAL BAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TELAT YANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Balık üretiminin sürdürülebilirliğinde esas, kullanılan yem kaynağına bağlıdır. Konvansiyonel balık yemleri çoğunlukla bitkisel maddeler ve balık unudur. Bu çalışma gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansı artırmak, sağlığını korumak, ürünlerin miktar ve kalitesini artırmak için içeriğinde imlık sistemini güçlendiren pek çok molekülü barındıran tıbbi ve gıda olarak kullanılan bitkilerden Hippahae rhamnoides (yabani iğde) meyvelerinden elde edilen yağın etkisi araştırılmıştır. Yöntem: Ortalama ağırlığı 15-20 g olan gökkuşağı alabalıklarının yemlerine üç tekerrürlü % 0,25, % 0,5 ve %1 oranında yabani iğde yağı ilave edilmiş ve 45 gün beslenmiştir. Deneme sonunda büyüme performansları (spesifik büyüme oranı, canlı ağırlık kazancı, günlük yem alımı, yem değerlendirme oranı, yaşama oranı) fileto rengi, fileto, karaciğer ve yemde besin madde kompozisyonu analizi (kuru madde, ham kül ve ham protein ve ham yağ), fileto, karaciğer ve yabani iğde de yağ asitlerinin tayini, mide ve barsaklarda sindirim enzimlerinin aktivitesi (amilaz, pepsin, lipaz, tripsin), kanda bağışıklık sistemi analizleri (lizozim, NBT ve MPO aktiviteleri), karaciğer de antioksidan aktivite tayini (SOD, CAT, GSH ve MDA), karaciğer ve bağırsaklarda H&E inceleme yapıldı. Bulgular: Hippahae rhamnoides yağı alabalıklarda ortalama % 20'ye varan büyüme performanlarının yanı sıra ürün kalitesi, besin madde kompozisyon değişmiştir. Omega-7 yağ asidi, gıda proteinleri ve sindirim enzimleri ile etkileşimleri bağışıklık parametrelerinde ve hücresel seviyede koruyucu etki göstermiş ve protein sindirilebilirliğini ve fenolik biyoyararlanımı değiştirmiş olduğu düşünülmektedir. Tartışma: Bu çalışmada gözlemlenen büyüme ve diğer immün sistem ve antioksidan gibi performans parametrelerinin güçlendirmesi nedeniyle Hippahae rhamnoides gökkuşağı alabalığında yem katkı maddesi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The sustainability of fish production depends on the feed source used. Conventional fish feeds are mostly vegetable ingredients and fish meal. In this study, the effect of oil obtained from sea buckthorn berry pulp, Hippahae rhamnoides (HR), which are used as medicinal and food plants containing many molecules that strengthen the immune system, was investigated in order to increase growth performance, protect health, and increase the quantity and quality of products in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). Methods: Rainbow trout with an average weight of 15-20 g were fed with three replications of 0.25%, 0.5% and 1% HR oil and fed for 45 days. At the end of the trial, growth performances (specific growth rate, live weight gain, daily feed intake, feed evaluation rate, survival rate), fillet product quality (color), nutrient composition analysis in fillet, liver and feed (dry matter, raw ash and crude protein and crude fat), determination of fatty acids in fillet, liver and sea buckthorn berry, activity of digestive enzymes in stomach and intestines (amylase, pepsin, lipase, trypsin), immune system analyzes in the blood (lysozyme, NBT and MPO activities), determination of antioxidant activity in the liver (SOD, CAT, GSH and MDA), H&E examination in liver and intestines were performed. Findings: Hippahae rhamnoides oil has changed product quality and nutrient composition as well as growth performances up to 20% in trout. Interactions with omega-7 fatty acids, food proteins, and digestive enzymes may have had a protective effect on immune parameters and at the cellular level, altering protein digestibility and phenolic bioavailability. Conclusion: Due to the growth observed in this study and the strengthening of performance parameters such as other immune systems and antioxidants, Hippahae rhamnoides can be used as a feed additive in rainbow trout