Bazı endemik bitkilerin antibiyofilm aktivitesinin belirlenmesi
Determination of antibiofilm activity of some endemic plants
- Tez No: 768881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Biyofilm, bakterilerin birlikte yaşamaları sonucu ortaya çıkan ve Mikroorganizmalar ı olumsuz çevre koşullarından koruyan bir organizasyondur. İlk başlarda endüstriyel bir sorun gözüyle bakılan biyofilm oluşumunun yapılan araştırmalar sonucu sadece endüstri alanında değil birçok sağlık sorunu ile de ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Biyofilm oluşturan bakterilerin antibiyotik tedavileri diğer bakteriyel enfeksiyonlara göre daha zordur. Özellikle tıbbi malzemelerdeki biyofilm oluşumu biyomateryallerin fonksiyonuna etki etmekle birlikte ciddi enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bitkiler yüzyıllardır hem modern tıp hem de fitoterapi alanında doğal ilaç olarak kullanılmaktadır. Özellikle son zamanlarda kullanılan sentetik ilaçların tedavideki etkinliğinin azalması bilim insanlarını bitkilerin farmakolojik etkileri üzerinde araştırmalar yapmasına neden olmaktadır. Biyofilmlerin dezenfektanlara, antibiyotik ve sentetik ilaçlara direnci yüksek olduğundan bitkilerden elde edilen ekstraklar bilim insanları tarafından antibiyofilm aktiviteleri üzerine çalışmalara başlamışlardır. Türkiye florasının on üç bine yakın bitki türünün üç bini endemik bitkilerden oluşmaktadır. Bu çalışmada Achillea fraasii, Sideritis trojona ve Galanthus trojona endemik bitkilerinden elde edilen ekstratların Bacillus subtilis DSMZ 1971, Escherichia coli ATCC 25922, Listeria monocytogenes ATCC 7644, Listeria innocua, Escherichia coli 1214816 suşlarının oluşturduğu biyofilme etkisi çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Biofilm is an organization that emerges as a result of the coexistence of bacteria and protects microorganisms from adverse environmental conditions. Biofilm formation, which was initially regarded as an industrial problem, has emerged as a result of researches, not only in industry but also associated with many health problems. Antibiotic treatment of biofilm-forming bacteria is more difficult than other bacterial infections. In particular, biofilm formation in medical materials affects the function of biomaterials and causes serious infections. Plants have been used for centuries as a natural medicine in both modern medicine and phytotherapy. Especially, the decrease in the effectiveness of synthetic drugs used recently in the treatment causes scientists to conduct research on the pharmacological effects of plants. Since the resistance of biofilms to disinfectants, antibiotics and synthetic drugs is high, the extracts obtained from plants have started to work on antibiofilm activities by scientists. Three thousand of the thirteen thousand plant species of the flora of Turkiye are endemic plants. In this study, the effects of extracts obtained from Achillea fraasii Sideritis trojana and Galanthus trojona endemic plants were studied on the biofilm formed by Bacillus subtilis DSMZ 1971, Escherichia coli ATCC 25922, Listeria monocytogenes ATCC 7644, Listeria innocua, Escherichia coli 1214816 strains.