Kahramanmaraş ili florasına ait bazı endemik ve tıbbi öneme sahip bitkilerin in-vitro ortamında antibiyofilm, antikanser, antioksidan ve antimikrobiyel aktivitelerin incelenmesi
Investigation of antibiofilm, anticancer, antioxidant and antimicrobial activities in in-vitro environment of some endemic and medicinal plants belonging to the flora of kahramanmaraş province.
- Tez No: 744612
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAVAŞ BÜLBÜL, PROF. DR. ASHABİL AYGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Geçmişten günümüze kadar hastalıkları iyileştirmek için bitkilerden yararlanılmıştır. Bitkilerde, tıbbi alanda ve endüstriyel alanda çalışmalar yapılmıştır. Bitkilerin tıbda kullanılması için birçok yöntemler kullanılmaktadır. Çalışmada endemik bitki olan Ajuga relicta ve tıbbı öneme sahip Hypericum scabrum ve Kickxia elatine bitkilerinin antimikrobiyal, antikanser, antibiyofilm, antioksidan aktiviteleri çalışılmıştır. Çalışmanın antimikrobiyal, minimum inhibitör konsantrasyonu (MİK), minimum bakterisidal konsantrasyonu (MBK), antibiyofilm aşamalarında bitkilerden elde edilen ekstratlarda üç gram+ ve üç gram- olmak üzere toplam altı bakteri; Enterobacter aerogenes (ATCC 13048), Klebsiella pneumoniae, Enterococcus durans, Staphylococcus aureus (ATCC 25923), Bacillus subtilis (DSMZ 1971), Salmonella typhimurium çalışılmıştır. Çalışmanın antimikrobiyal kısmında agar well difüzyon yöntemi uygulanmıştır. Antibiyofilm aktivitesinin incelemesinde kristal viyole yöntemi kullanılmıştır. Antioksidan aktivitenin ölçülmesinde en çok kullanılan yöntem olarak DPPH antioksidan kapasite tayin yöntemi kullanılmıştır. Pozitif kontrol için BHT (Butillenmiş hidroksitoluen) negatif kontrol olarak DMSO (Dimetil sülfoksit) kullanılmıştır. Çalışmanın antikanser aşamasında bitkilerin MCF-7 ve HUVEC hücre hatları üzerindeki etkileri tespit edilmiştir. Antimikrobiyal aktivitede genel anlamda olumlu sonuçlar alınmıştır. En iyi sonucu Kickxia elatine bitkisi göstermiştir. Bakterilerde ise en iyi sonucu tüm bitkilerde etki eden Bacillus subtilis (DSMZ 1971) bakteri suşu göstermiştir. Antioksidan sonuçları genel olarak olumlu sonuçlar alınmıştır. Antikanser aktivitenin incelenmesinde ise olumlu sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to present, plants have been used to cure diseases. Studies have been carried out in plants, in the medical field and in the industrial field. Many methods are used for the use of plants in medicine. In the study, antimicrobial, anticancer, antibiofilm and antioxidant activities of the endemic plant Ajuga relicta and the medically important Hypericum scabrum and Kickxia elatine plants were studied. In the antimicrobial, minimum inhibitory concentration (MIC), minimum bactericidal concentration (MBC), antibiofilm stages of the study, a total of six bacteria, three grams+ and three grams-, were obtained by agar well diffusion method in the extracts obtained from plants; Enterobacter aerogenes (ATCC 13048), Klebsiella pneumoniae, Enterococcus durs, Staphylococcus aureus (ATCC 25923), Bacillus subtilis (DSMZ 1971), Salmonella typhimurium were studied. The crystal violet method was used to examine the antibiofilm activity. The crystal violet method was used to examine the antibiofilm activity. DPPH antioxidant capacity determination method was used as the most widely used method for measuring antioxidant activity. BHT (Butylated hydroxytoluene) was used for the positive control and DMSO (Dimethyl sulfoxide) was used as the negative control. The effects of plants on MCF-7 and HUVEC cell lines were determined at the anticancer stage of the study. In general, positive results were obtained in antimicrobial activity. Kickxia elatine plant showed the best results. In bacteria, Bacillus subtilis (DSMZ 1971) has shown the most effect on all plants. Antioxidant results were generally positive. Positive results were obtained in the examination of anticancer activity.