İstanbul ilinde çalışan fizyoterapistlerde algılanan stresin iş doyumu, işten ayrılma niyeti ve yaşam doyumu ile ilişkisi
The relation of perceived stress with job satisfaction, intention to quit and life satisfaction in terms of physiotherapists working in Istanbul
- Tez No: 768884
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
COVID-19 sürecinden en çok etkilenen sektörlerin başında sağlık sektörü gelmektedir. Sağlık sektörünün bir bileşeni olan fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında çalışan fizyoterapistler hastalar ile yakın temasta oldukları için, virüse yakalanma olasılıkları yüksek olup, bu nedenle fizyoterapistlerin stres düzeyleri de yüksek olmaktadır. Bu doğrultuda, bu araştırma çerçevesinde COVID-19 sürecinde İstanbul ilinde çalışan fizyoterapistlerin algıladıkları stresin iş doyumları, işten ayrılma niyetleri ve yaşam doyumları üzerindeki etkisinin incelenmesi ile her bir değişken için katılımcıların verdikleri yanıtların kurum tipine göre farklılaşma durumunun incelenmesi amaçlanmıştır. Amaçlı örnekleme ve kartopu örnekleme tekniklerinin kullanıldığı araştırmada, 15 Ağustos 2021 ile 15 Kasım 2021 tarihleri arasında 320 fizyoterapist ile anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Anket formunda, katılımcıların demografik özellikleri belirlemeye yönelik 9 soru; Cohen, Kamarck ve Mermelstein (1983) tarafından geliştirilen, Eskin, Harlak, Demirkıran ve Dereboy (2013) tarafından Türkçe diline uyarlanan, 14 madde ve iki boyuttan meydana gelen Algılanan Stres Ölçeği; Brayfield ve Rothe (1951) tarafından geliştirilen, Yoon ve Thye (2002) tarafından kısaltılan, Kuşluvan ve Kuşluvan (2005) tarafından Türkçe diline uyarlanan, 5 madde ve tek boyuttan oluşan İş Doyumu Ölçeği; Mobley, Horner ve Hollingsworth (1978) tarafından geliştirilen, Örücü ve Özafşarlıoğlu (2013) tarafından Türkçe diline uyarlanan, 3 madde ve tek boyuttan oluşan İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği ile Diener, Emmons, Larsen ve Griffin (1985) tarafından geliştirilen, Yetim (1991) tarafından Türkçe diline uyarlanan, 5 madde ve tek boyuttan oluşan Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Anket formu vasıtasıyla elde edilen veriler SPSS-22 programı vasıtasıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; İstanbul ilinde COVID-19 sürecinde aktif olarak çalışan fizyoterapistlerin algıladıkları stresin iş doyumu, işten ayrılma niyeti ve yaşam doyumu üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğu, ayrıca kamu sektöründe çalışan fizyoterapistlerin iş doyumları ile yaşam doyumlarının özel sektörde çalışanlara kıyasla daha yüksek ve işten ayrılma niyetleri ile stres/rahatsızlık algılarının özel sektörde çalışanlara kıyasla daha düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Health sector is the sector primarily influenced by COVID-19 process. Since physical therapists working in the field of physical therapy and rehabilitation which is a component of health sector are in close touch with the patients, their possibility to catch the infection is high; thus, stress level of physical therapists is also high. In this regard, it is aimed to investigate the effect of perceived stress of physical therapists working in Istanbul city during COVID-19 process on their job satisfaction, turnover intention and life satisfaction within the scope of this research, and to examine whether or not the answers of the participants for every variable is different according to type of institution. In the research in which purposive sampling and snowball sampling techniques were used, a survey was conducted on 320 physical therapists between 15th August, 2021 and 15th November, 2021. In survey form, there were used 9 questions for identifying demographical characteristics of participants; Perceived Stress Scale developed by Cohen, Kamarck and Mermelstein (1983) and adapted into Turkish by Eskin, Harlak, Demirkıran and Dereboy (2013) with 14 statements and two dimensions; Job Satisfaction Scale developed by Brayfield and Rothe (1951), shortened by Yoon and Thye (2002) and adapted into Turkish by Kuşluvan and Kuşluvan (2005) with 5 statements and one dimension, Turnover Intention Scale developed by Mobley, Horner and Hollingsworth (1978) and adapted into Turkish by Örücü and Özafşarlıoğlu (2013) with 3 statements and one dimension; and Life Satisfaction Scale developed by Diener, Emmons, Larsen and Griffin (1985) and adapted into Turkish by Yetim (1991) with 5 statements and one dimension. The data gathered via survey form was analysed via SPSS-22 program. As the result of analyses; it was found that perceived stress of physical therapists working actively in Istanbul during COVID-19 process has effect on their job satisfaction, turnover intention and life satisfaction; furthermore, physical therapists working in public sector have higher job satisfaction and life satisfaction than physical therapists working in private sector, and physical therapists working in public sector have lower turnover intention and perceived stress/distress than physical therapists working in private sector.