Evaluation of the relationship between pesticide exposure and oxidative damage in greengrocers
Manavlarda pestisit maruziyeti ile oksidatif hasar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
- Tez No: 768885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRİYE KARADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışma, manav mağazalarında DNA oksidatif stres konsantrasyonlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. İstanbul'da üriner 8-Hidroksideoksiguanozin (8-OHdG) konsantrasyonlarını kullanan ve manavın oksidatif stresi arasında nedensel bir ilişki olup olmadığını belirlemek meyve ve sebzelerle çalışmaları sonucunda işçiler ve kimyasal pestisitler. Toplamak Araştırmanın yürütülmesinde faydalı olabilecek veriler için bir form veya anket hazırladık. tüm örnek üyeler. Altmış idrar örneği toplandı, 40'ı manavlardan, diğeri 20'si farklı işlerde çalışan işçilerdi. 8-OHdG seviyesi ve kreatinin seviyelerinin her biri tüm numunelerde ELISA ticari kitler yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. 8-OHdG ve kreatinin Tüm katılımcıların (örnek grubu ve kontrol grubu) konsantrasyonları, Kalibrasyon eğrisi. Elde edilen kreatinin düzeltmeli 8-OHdG konsantrasyonları (ng/mg) kullanıldı biyoistatistiksel analizler için. Araştırma örneklemi yalnızca yaşları arasında değişen erkeklerden oluşuyordu. (16-73). Araştırma sonuçları, anlamlılık sınırlarına yakın bir ilişkinin olduğunu kanıtlamıştır. p≤0.05, burada 0.06 idi. ile tek değişken arasında anlamlı bir ilişki bulamadık. 8- konsantrasyonları ile anketten toplanan çok değişkenli değişkenler OHdG/kreatinin (ng/mg).
Özet (Çeviri)
The study aims to determine the concentrations of DNA oxidative stress among greengrocer store workers in Istanbul using urinary 8-Hydroxydeoxyguanosine (8-OHdG) concentrations and to determine whether there is a causal relationship between the oxidative stress of greengrocer workers and chemical pesticides as a result of their working with fruit and vegetables. To gather data that may be useful in conducting the research, we have prepared a form or a questionnaire for all sample members. Sixty urine samples were collected, 40 were from greengrocers, and the other 20 were workers in different jobs. Each of the 8-OHdG level and the creatinine levels was calculated using the ELISA commercial kits method in all sample. The 8-OHdG and creatinine concentrations of all participants (sample group and control group) were determined using the calibration curve. The resulting creatinine-corrected 8-OHdG concentrations (ng/mg) were used for biostatistical analyses. The research sample consisted of only men whose ages ranged between (16-73). The research results proved that there is a relationship close to the significance limits at p≤0.05, where it was 0.06. We did not find any significant relationship between the univariate and multivariate variables collected from the questionnaire with the concentrations of 8- OHdG/creatinine (ng/mg).