Koah alevlenmelerinde crp rehberliğinde antibiyotik tedavisi
Crp guided antibiotic therapy in copd exacerbation
  1. Tez No: 768883
  2. Yazar: HÜLYA DİROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT ÇİLLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), stabil bir hastada nefes darlığında artış, günlük performansta azalma, balgam miktarında ve renginde değişiklik, öksürükte şiddetlenme, yüksek ateş, mental durumda bozulma ile karakterize alevlenmelerle seyreden progresif, yavaş seyirli bir hastalıktır. KOAH alevlenmelerinde antibiyotik kullanımı oldukça yaygındır. Maliyeti azaltmak ve antibiyotik direncinin önüne geçmek için KOAH alevlenmelerinde gereksiz antibiyotik kullanımına son verecek yeni stratejilerin bulunması zorunludur. C-reaktif protein (CRP), klasik bir akut faz reaktanıdır ve inflamatuar süreçlerde genellikle dramatik olarak yükselir. Daha önce yapılmış 'alt solunum yolu enfeksiyonlarında CRP düzeyi' ile ilgili pek çok çalışmada, bakteriyel enfeksiyonlarda CRP'nin viral enfeksiyonlara göre anlamlı yüksek olduğu görülmüştür. Alt solunum yolu enfeksiyonlarında CRP
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive airway disease (COPD) is a progressive disease, that is characterized by exacerbations described by an increase in dyspnea, a decrease in daily activity, an increase in the amount of sputum, or a change in the color of sputum, cough, fever, and change in mental status. Antibiotics are commonly used in COPD exacerbations. To decrease the cost and to stop the increase in antibiotic resistance, new strategies should be found. C-reactive protein (CRP), is a classical acute phase reactant and it increases dramatically during inflammations. In the studies about CRP levels in lower airway disease, it was seen that CRP is significantly higher in bacterial infections than viral ones. It is recommended to avoid using antibiotics when CRP is