Gömülü mandibular üçüncü molar dişlerin cerrahi çekimi sonrası çekim soketine yerleştirilen iki farklı trombositten zengin fibrinin(L-TZF VE T-TZF) gingival kan akımı ve komşu ikinci molar dişin pulpal kan akımı üzerine etkilerinin lazer doppler flowmetre ile karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the effects of two different platelet-rich fibrin(L-TZF VE T-TZF) placed in the extraction socket after surgical extraction of impacted mandibular third molar teeth on the gingival blood flow and pulpal blood flow of the adjacent second molar tooth by laser doppler flowmeter.
  1. Tez No: 768886
  2. Yazar: BÜŞRA MEŞECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞET AKAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Giriş: Gömülü üçüncü molar dişlerin çekiminin ardından çekim soketlerinin iyileşmesinin hızlandırılması amacıyla trombosit konsantrelerinin kullanımı dikkat çekmektedir.Bu çalışmanın amacı; çekim endikasyonu konulan gömülü mandibular üçüncü molar dişlerin cerrahi çekimi sonrası çekim soketine yerleştirilen lökosit ve trombositten zengin fibrin (L-TZF) ve titanyumla hazırlanmış trombositten zengin fibrin (T-TZF)' in gingival kan akımı ve komşu ikinci molar dişin pulpal kan akımı üzerine etkilerinin lazer doppler flowmetre ile retrospektif bir şekilde karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Tam gömülü mezioangular mandibular üçüncü molar dişleri bulunan, yaşları 20-30 arasında değişen cerrahi işlemlerinde L-TZF ve T-TZF kullanılan toplamda 60 hasta seçilerek kan akımındaki değişiklikler retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışma her gruptan 30 hasta seçilecek şekilde 2 grup olarak dizayn edilmiştir.1. grupta çekim kavitesine L-TZF yerleştirilen hastalarda,2. grupta çekim soketine T-TZF yerleştirilen hastalarda inceleme yapılmıştır. Her grupta preoperatif olarak ve postoperatif 7. günde komşu ikinci molar dişin yüzeyindeki aynı 1 noktadan komşu dişin pulpal kan akımı ve mukoperiosteal flebin 3 ayrı aynı noktasından flebin gingival kan akımı lazer doppler flowmetre(LDF) ile her nokta için 30 sn süre ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılıp program tarafından ( PeriSoft for Windows, Perimed) kaydedilmiştir ve elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular:Komşu ikinci molar dişin pulpal perfüzyon ünitesi(PU) ve flebin gingival perfüzyon ünitesi(PU) değerlerinde hem L-TZF hem de T-TZF grubunda postoperatif 7.
Özet (Çeviri)
Introduction: The use of platelet concentrates is noteworthy to accelerate the healing of extraction sockets after the extraction of impacted third molars. The aim of this study; the effects of leukocyte- and platelet-rich fibrin (L-PRF) and titanium-prepared platelet-rich fibrin (T-PRF) placed in the extraction socket after surgical extraction of impacted mandibular third molar teeth with an indication for extraction on gingival blood flow and pulpal blood flow of the adjacent second molar tooth. It is a retrospective comparison with laser doppler flowmetry. Materials and Methods: A total of 60 patients with fully impacted mesioangular mandibular third molars, aged between 20-30 years, who used L-PRF and T-PRF in surgical procedures, were selected and the changes in blood flow were evaluated retrospectively. The study was designed as 2 groups, with 30 patients selected from each group. In group 1, patients with L-PRF placed in the extraction socket and in group 2 patients with T-PRF placed in the extraction socket were examined. In each group, preoperatively and on the 7th postoperative day, the pulpal blood flow of the adjacent tooth from the same 1 spot on the surface of the adjacent second molar tooth and the gingival blood flow from 3 separate spot of mucoperiosteal flaps were measured with a Laser Doppler Flowmeter(LDF) for 30 seconds for each point. The obtained data were transferred to the computer environment and recorded by the program (perisoft for windows, perimed) and the obtained data were evaluated statistically.