Saving energy by using biomimicry facade to adapt to climate change
İklim değişikliğine uyum sağlamak için biyomimikri cephe kullanarak enerji tasarrufu
- Tez No: 768899
- Danışmanlar: DR. TUTOR MEMBERS OF GULAY YEDEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Mühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde binalarda çok fazla enerji tüketilmesi, çevre kirliliğinin artmasına ve doğal kaynakların kıtlığına yol açmaktadır. Bu nedenle, mühendisler olarak, binaların çevreye verdiği zararı azaltmak için sürdürülebilirliğe daha fazla önem vermeliyiz. Buna dayanarak, bu tez biyomimikri mimarisini ve cephelerde nasıl kullanılabileceğini tartışmaktadır. Birinci bölümde, biyomimikri mimarisini ve organizmalar, davranışlar ve ekosistemlerde özetlenen üç türünü açıklayan kavramlar sunulmaktadır. Çalışmalarının mekanizmasını netleştirmek için çalışmalarından örnekler verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, binaların biyomimikri cephelerinde dış iklime uyum sağlamak için kullanılan malzeme ve teknikler incelenmiştir, bu da HVCS kullanımının azaltılmasına, dolayısıyla enerji tasarrufuna ve çevreyi daha iyi hale getirmek için karbon emisyonlarının azaltılmasına yol açmıştır. Sürdürülebilirlik. Sonuç olarak, biyomimikri cephelerin, binanın güzel bir görünümünü sağlarken çevreyi korumanın etkili bir yolu olduğunu bulduk. Üçüncü bölüm, 2010-2012 döneminde ofis cephelerinde farklı iklim ve teknolojilere dayalı olarak seçilen, iklime uyum sağlamak için biyomimetik cephelerin kullanıldığı projeleri analiz etmiştir. Barselona'daki Media ICT binası, hayati bir mimari cephenin ilk örneğidir ve sistem kullanılmıştır. Çevreye uyum sağlamak için deneysel akıllılığın ikinci örneği Abu Dabi'deki Bahar kuleleridir. Cepheler, binanın dış iklimine uyum sağlamak için dinamik cephe sistemi kullanılarak tasarlanmıştır. İyi bir örnek Doha'daki Doha Kulesi'dir. Cephelerde bulundukları bölgenin iklimine uyum sağlamak için Geometrik Sabit Perde Cephe sistemi kullanılmış ve daha sonra binaların cephelerinde iklime uyum sağlamak için biyo-mimarlık kullanımı ile ilgili sonuçlar ortaya çıkmıştır. önceki bilimsel araştırma ve önceki üç örneğin karşılaştırılması. Bu arada, binaya enerji sağlamak için hayati cephelerde güneş panellerinin kullanılması, enerji tüketiminin ve çevre kirliliğinin azaltılmasına yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, a lot of energy is consumed in buildings, which leads to an increase in environmental pollution and a shortage of natural resources. Therefore, from our position as engineers, we must care more about sustainability in order to reduce the damage of buildings to the environment. Based on that, this thesis discusses biomimicry architecture and how it can be used in facades. In the first part, concepts are presented that explain biomimicry architecture and its three types, summarized in organisms, behavior, and ecosystems. Examples of their work are given to clarify the mechanism of their work. In the second part of the thesis, the materials and techniques that were used in biomimicry facades of buildings to adapt to the external climate are studied, which leads to reducing the use of HVCS, thus saving energy and reducing carbon emissions to make the environment more sustainable. As a result, we find that biomimicry facades are an effective way to preserve the environment while providing a beautiful view of the building. The third section analyzed projects that used biomimetic facades to adapt to a climate, selected based on different climates and technologies in office facades in the time period 2010-2012. The Media ICT building in Barcelona is the first example of a vital architectural facade, and the system has been used. The second example of experimental smartness to adapt to the environment is the Bahar towers in Abu Dhabi The facades were designed using the dynamic facade system to adapt to the external climate of the building. A good example is the Doha Tower in Doha. The system Geometrical Fixed Screen Facade was used in the facades to adapt to the climate of the area in which they are located, and then came up with results on the use of bio-architecture in the facades of buildings to adapt to the climate based on the previous scientific research and the comparison of the three previous examples. Accordingly, it is suggested to use solar panels on the vital facades to supply the building with energy, which leads to reducing energy consumption and environmental pollution.