Investigations on synthesis and characterizations of carbon nanotubes for biosensor applications
Biyosensör uygulamaları için karbon nanotüplerin sentezi ve karakterizasyonu üzerine araştırmalar
- Tez No: 768898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FARUK EBEOĞLUGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu tezde, pratik ve uygun maliyetli bir yöntem olan KBB yöntemi ile KNT'lerin üretim optimizasyonları gerçekleştirilmiştir. KBB yönteminde altlık tipi, katalizör tipi, katalizör konsantrasyonu, büyüme süresi işlem sıcaklığı gibi nihai morfolojiyi belirleyen proses parametreleri ile özellikler arasında neden sonuç ilişkisi kurulmuştur. İlk etapta beş farklı katalizör, dört farklı altlık tipi, üç farklı büyüme süresi, üç farklı katalizör konsantrasyonu, üç farklı büyüme süresi uygulanmıştır. Sonuç olarak en verimli tübüler performans demir bazlı katalizörler yardımıyla üç, beş ve yedi dakikalık büyüme süreleri uygulanarak bin santigrat derece işlem sıcaklığında silikon altlık yüzeyinde elde edilmiştir. SEM örneklerinden elde edilen veriler, en düşük tüp çapının kabul edilebilir nano ölçekli olduğunu göstermiştir. EDX analizi ile katalizör konsantrasyonu arttıkça karbon veriminin düştüğü gösterilmiş ve SEM analizinin sonuçlarını doğrulamıştır. En yüksek karbon yüzdesi, en düşük katalizör konsantrasyonuna sahip numunede belirlenmiştir. FT-IR analizinde KNT karbonunun sp2 hibridizasyonuna atfedilen spesifik zirve, tüm numunelerde elde edilmiştir. Biyosensör uygulamalarında kullanılması hedeflenen KNT'ler, yüksek kusurlu yapıları ve kimyasal ve biyoaktif türlerle daha hızlı etkileşime girmeleri açısından arzu edilmektedir. Raman spektrumları, elde edilen KBB tabanlı KNT'lerin I_D/I_G oranı ile bu hedefe ulaşıldığını doğrulamıştır. XRD grafikleri, ideal bir CNT için beklenen grafit tepe noktasının tüm numuneler için elde edildiğini göstermiştir. XPS spektrumlarında, artan katalizör konsantrasyonu ile sp3/sp2 oranının artışı gözlenmiştir. Akım-voltaj karakterizasyonları, tüm ölçümlerin yakın ve tutarlı olduğunu ve ayrıca bir biyosensör uygulamasında yüksek potansiyel olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sonuç olarak bu tezin çıktısı olan KNT özelliklerinin üretim esnasında uygulanan değişkenler ile kontrol edilerek biyosensör uygulama alanına yönelik geliştirilebileceği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, production optimizations of CNTs were carried out with the CVD method, which is a practical and cost-effective method. In the CVD method, a cause-effect relationship was established between the properties and process parameters that determine the final morphology, such as substrate type, catalyst type, catalyst concentration, growth time, and processing temperature. In the first stage, five different catalysts, four different substrate types, three different growth times, three different catalyst concentrations, and three different growth times were applied. As a result, the most efficient tubular performance was obtained on the Si wafer substrate at one thousand degrees Celsius processing temperature by applying growth times of three, five, and seven minutes with the help of iron-based catalysts. Data from SEM samples showed that the lowest tube diameter was acceptable nanoscale. With EDX analysis, it has been shown that as the catalyst concentration increases, the carbon efficiency decreases, confirming the results of the SEM analysis. The highest carbon percentage was determined in the sample with the lowest catalyst concentration. The specific peak attributed to sp2 hybridization of CNT carbon in FT-IR analysis was observed in all sample. CNTs, which are targeted for use in biosensor applications, are desired in terms of their high defect structure and faster interaction with chemical and bioactive species. The Raman spectra confirmed that this goal was achieved with the I_D/I_G ratio of the obtained CVD-based CNTs. XRD graphs showed that the expected graphitic peak for an ideal CNT was obtained for all samples. In XPS spectra, it was observed that the sp3/sp2 ratio increased with increasing catalyst concentration. The current-voltage characterizations revealed that all measurements were close and consistent, as well as high potential in a biosensor application. As a result, it has been proven that the properties of CNTs, which are the output of this thesis, can be improved for use in biosensors by controlling the production parameters. In this thesis, production optimizations of CNTs were carried out with the CVD method, which is a practical and cost-effective method. In the CVD method, a cause-effect relationship was established between the properties and process parameters that determine the final morphology, such as substrate type, catalyst type, catalyst concentration, growth time, and processing temperature. In the first stage, five different catalysts, four different substrate types, three different growth times, three different catalyst concentrations, and three different growth times were applied. As a result, the most efficient tubular performance was obtained on the Si wafer substrate at one thousand degrees Celsius processing temperature by applying growth times of three, five, and seven minutes with the help of iron-based catalysts. Data from SEM samples showed that the lowest tube diameter was acceptable nanoscale. With EDX analysis, it has been shown that as the catalyst concentration increases, the carbon efficiency decreases, confirming the results of the SEM analysis. The highest carbon percentage was determined in the sample with the lowest catalyst concentration. The specific peak attributed to sp2 hybridization of CNT carbon in FT-IR analysis was observed in all sample. CNTs, which are targeted for use in biosensor applications, are desired in terms of their high defect structure and faster interaction with chemical and bioactive species. The Raman spectra confirmed that this goal was achieved with the I_D/I_G ratio of the obtained CVD-based CNTs. XRD graphs showed that the expected graphitic peak for an ideal CNT was obtained for all samples. In XPS spectra, it was observed that the sp3/sp2 ratio increased with increasing catalyst concentration. The current-voltage characterizations revealed that all measurements were close and consistent, as well as high potential in a biosensor application. As a result, it has been proven that the properties of CNTs, which are the output of this thesis, can be improved for use in biosensors by controlling the production parameters.