Konyalı Mehmed Vehbi Efendi'nin nübüvvet anlayışı
The concept of prophecy of Mehmed Vehbi Efendi from Konya
  1. Tez No: 768923
  2. Yazar: HASAN SIRTIKARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN BANAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Mehmed Vehbi Efendi (1861-1949) Osmanlı'nın son dönemine ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarına şahit olmuş, medreselerde hocalık yapmış, Kelâm, Tefsir ve Hadis alanında eser telifinde bulunmuş, fikir ve siyaset adamıdır. Vehbi Efendi'nin yaşadığı dönem siyasi anlamda çalkantılı bir dönemdir. Kendisi bu dönemde önemli görevler üstlenmiş olmasına rağmen ilmî yönünü de ihmâl etmemiş farklı alanlarda eser telifinde bulunmuştur. Vehbi Efendi pozitivizm ve materyalizmin İslâm dininin inanç esaslarına yapmış olduğu olumsuz eleştiri ve saldırılarına karşı, İslâm inanç esaslarını özveriyle savunmuştur. Böyle bir dönemde yaşamış olan müellifin İslâm inanç esaslarıyla ilgili görüşlerinin incelenmesi ve günümüze aktarılması ilim hayatı açısından önem arz etmektedir. Çalışmamızda, genelde nübüvvet anlayışlarını, özelde ise Vehbi Efendi'nin nübüvvet anlayışını ele aldık. Tezimiz giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında; öncelikli olarak tezimizin konusu, önemi, amacı ve metodundan, birinci bölümde Vehbi Efendi'nin hayatı, eserleri, yaşadığı dönemin siyasi ve içtimai durumundan bahsettik. İkinci bölümde nübüvvetle ilgili kavramlardan, Vehbi Efendi'nin nübüvvet anlayışı ve mûcize görüşünden, üçüncü bölümde ise Hz. Muhammed'in (s.a.v.) nübüvvetinden ve mûcizelerinden bahsettik. Sonuç bölümünde araştırma konumuzun değerlendirmesini yaptık. Çalışmamızda Vehbi Efendi'nin eserleri başta olmak üzere klasik kaynaklardan ve güncel kaynaklardan yararlandık.
Özet (Çeviri)
Mehmed Vehbi Effendi (1861-1949) was an intellectual and politician who witnessed the last period of the Ottoman Empire and the first years of the Republic of Turkey, who was a teacher in madrasahs and who penned works in the fields of Kalām, Hadith and Tafsir. The period Vehbi Effendi lived in was a politically tumultuous time. Even though he took on important missions during this period, he didn't neglect his scholar side and penned works in different fields. Vehbi Effendi defended Islamic belief and practices devotedly against the negative criticisms and attacks that positivism and materialism had made about the principals of belief in Islam. It is of extreme importance in terms of knowledge to examine the opinions of an author, who lived in such a period of time, about Islamic belief and practices and to transfer themto today. In this study we discussed concepts of nubuwwah in general and Vehbi Effendi's concept of nubuwwah in particular. This thesis is made up of prologue, three parts and result. In the prologue, primarily we talked about the subject of our thesis, its importance, its goal and the methods. Later onwe talk about Vehbi Effendi's life, his works, social and political situation of the period he lived in. In the first part of the develop pment we talked about the concepts related to nubuwwah and Vehbi Effendi's understanding of the nubuwwah and his views on miracle. In the second part, we talked about the prophecy of Mohammed (Pbuh) and his miracles. In the results we evaluated the subject of our research. In our study we benefited from classical resources particularly Vehbi Effendi's works and current resources.