Monitoring and exploring natural hazard risk in Teos Ancient City using remote sensing and GIS
Teos Antik Kenti'nde doğal tehlike riskinin uzaktan algılama ve CBS kullanılarak izlenmesi ve araştırılması
- Tez No: 768998
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA HÜSNÜ ERONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Coğrafya, Tarih, Archeology, Geography, History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gerek doğal gerekse insan kaynaklı riskler geçmişten günümüze kadar yerleşim alanları ve önemli eserler için tehdit oluşturmuştur. Kültürel miraslar geçmişten kalan yapılar oldukları için çeşitli tehditlere karşı daha savunmasızdırlar. Bu araştırma, Teos Antik Kenti'nin bütünlüğünü ve kalıcılığını etkileyebilecek doğal ve insan kaynaklı tehlike içeren risk faktörlerini tanımlamak ve bu risk faktörlerine çözüm bulmak amacıyla yapılmıştır. Teos'ta geçmişten günümüze kentsel yayılma ve ulaşım yollarının uzunluklarındaki değişimin ortaya konulmasına dayalı araştırma çalışmasının etkin bir şekilde yürütülebilmesi için farklı yıllarda çekilmiş yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerinden yararlanılmıştır. Oluşturulan Sayısal Yükseklik Modeli ile toprak erozyonu riski ve kıyı taşkın risk analizleri yapılmıştır. Teos'taki kalıntıların en güncel durumunu gözlemlemek için İnsansız Hava Aracı (İHA) uçuşları gerçekleştirilmiştir. Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemi, en yüksek öneme sahip risk faktörlerini belirlemek için kullanılmıştır. AHP analizi sonucunda Teos için en önemli üç risk faktörü kentsel yayılma, ulaşım yollarına yakınlık ve deprem olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak Teos'ta bazı önemli riskler tespit edilmiş, bu nedenle düzenlemelerin ve kontrol mekanizmalarının daha sık kurulması gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Both natural and human-induced risks have posed a threat to residential areas and important artifacts from past to present. Since cultural heritages are structures coming from the past, they are more vulnerable to several threats. This research work was conducted to define natural and anthropogenic hazard risk factors which possibly can affect the integrity and the permanence of Teos Ancient City and to find solutions for these risk factors. High resolution satellite images taken in different years were utilized in order to effectively carry out the research work based on revealing the changes in urban sprawl and transportation route lengths from past to present in Teos. Soil erosion risk and coastal flood risk analyzes were conducted with the created Digital Elevation Model. Unmanned Aerial Vehicle (UAV) flights were carried out to observe the most up-to-date status of the ruins in Teos. Analytic Hierarchy Process (AHP) method was used to identify the risk factors of highest importance. After the realization of the AHP analysis, The most important among the risk factors for Teos were determined as urban sprawl, proximity to transportation routes and earthquake. In conclusion, some important risks in Teos were determined, thus it was observed that regulations and control mechanisms have to be reviewed more frequently.