Fonksiyonel tedavisi tamamlanmış iskeletsel sınıf 2 hastaların sagittal havayolunun retrospektif sefalometrik büyüme değişikliklerinin incelenmesi
Evaluation of retrospective cephalometric growth changes of sagittal airway in skeletal class 2 patients with complete functional treatment
  1. Tez No: 769031
  2. Yazar: İBRAHİM BERAT AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı, büyümekte olan fonksiyonel tedavisi tamamlanmış mandibular retrognati ile karakterize iskeletsel sınıf 2 maloklüzyona sahip hastaların sagital havayolu boyutlarında meydana gelen değişikliklerin tedavi öncesi ve sonrası lateral sefalometrik radyografiler kullanılarak değerlendirilmesidir. Çalışmaya hareketli ve sabit aparey ile tedavi edilmiş 9-16 yaş aralığına sahip 47 erkek ve 54 kız toplam 101 hasta arşiv taraması yapılarak dahil edildi. Cinsiyet ve aparey tipine göre gruplar oluşturulmuş olup 65 adet hareketli aparey ve 36 adet sabit aparey kullanılmış hastaların fonksiyonel tedavinin öncesinde (T0) ve sonrasında (T1) aynı standartta alınmış toplam 202 adet lateral sefalometrik radyografisi Nemoceph (Nemotec, 2006, Madrid, Spain) dijital analiz programı kullanılarak değerlendirildi. İskeletsel değerlendirmede SNA, SNB ve ANB açıları kullanılırken havayolu değerlendirilmesinde alt havayolu boyutu (PNS-AD1), üst havayolu boyutu (PNS-AD2), alt adenoid doku boyutu (AD1-BA), üst adenoid doku boyutu (AD2-HO), üst faringeal boşluk (SPS), orta faringeal boşluk (MPS) ve alt faringeal boşluk (IPS) doğrusal ölçümleri kullanıldı. Elde edilen verilerin grup için karşılaştırması bağımlı örneklem t-testi ile yapılırken, grupları arası karşılaştırması ise bağımsız örneklem t-testi ile yapıldı. Tüm hasta grubunda T1 döneminde T0 dönemine göre SNA açısı ile AD1-BA ve AD2-HO boyutlarındaki azalma ve SNB, ANB açıları ile PNS-AD1, PNS-AD2, SPS, MPS ve IPS boyutlarındaki artma istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). Kızlarda ve hareketli aparey grubunda T1 döneminde T0 dönemine göre SPS ve IPS boyutlarındaki artma istatistiksel olarak anlamlı bulunurken (p0,05). Sabit aparey grubunda T1 döneminde T0 dönemine göre IPS boyutundaki artma istatistiksel olarak anlamlı bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study was to evaluate the changes in sagittal airway dimensions of patients with skeletal class 2 malocclusion characterized by growing functionally treated mandibular retrognathia using lateral cephalometric radiographs. A total of 101 patients, 47 boys and 54 girls, aged 9-16 years, treated with removable and fixed appliances were included in the study. Groups were formed according to gender and appliance type, and a total of 202 lateral cephalometric radiographs taken before (T0) and after (T1) functional treatment of patients who used 65 removable appliances and 36 fixed appliances in the same standard Nemoceph (Nemotec, 2006, Madrid, Spain) program evaluated using While SNA, SNB and ANB angles are used in skeletal evaluation, lower airway size (PNS-AD1), upper airway size (PNS-AD2), lower adenoid tissue size (AD1-BA), upper adenoid tissue size (AD2-HO), upper airway size (PNS-AD2) are used in airway evaluation. Linear measurements of the pharyngeal space (SPS), middle pharyngeal space (MPS), and lower pharyngeal space (IPS) were used. While the comparison of the data obtained for the group was made with the paried sample t-test, the comparison between the groups was made with the independent sample t-test. The decrease in SNA angle and AD1-BA and AD2-HO dimensions, and the increase in SNB, ANB angles and PNS-AD1, PNS-AD2, SPS, MPS and IPS dimensions in the T1 period compared to the T0 period in the whole patient group were statistically significant (p0.05). While the increase in SPS and IPS dimensions was statistically significant in girls and in the removable appliance group in the T1 period compared to the T0 period (p0.05). In the fixed appliance group, the increase in the IPS size in the T1 period compared to the T0 period was statistically significant (p0.05).