Özel gereksinimi olan çocuklarin annelerinin ilk yardım konusundaki bilgi düzeyi ve uygulamalari
The knowledge level and practices of the mothers of children with special needs on first aid
  1. Tez No: 769032
  2. Yazar: HALİSE YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çocukluk döneminde görebileceğimiz kazalar önemli bir halk sağlığı sorunu olarak görülmektedir. Çocuklar arasına birde özel gereksinimi olan çocuklarımızı eklersek karşılaşılabilecek sağlık sorunlarınındaha fazla arttığı görülmektedir. Kazalar karşısında annelerimizin uyguladığı ilk yardım uygulaması önem taşımaktadır. Özel gereksinimi olan çocuklarımıza ilk müdahaleyi yapmak daha zordur. Bu araştırmada ise Yozgat ilinde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ne giden çocukların annelerinin ilk yardım bilgi düzeyi ve ilk yardım gerektiren durumla karşılaştıklarındaki uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmak amaçlanmaktadır. Niteliksel yönde bir çalışma olup sorular araştırmacı tarafından oluşturulmuş yarı yapılandırılmış görüşme formu ile uygulanmıştır. Katılımcı olarak 20 anne ile görüşme sağlanmıştır. Sorular annelere yüzyüze görüşme yapılarak sorulmuştur. Görüşme yapılan 3 annenin ise mental sağlık olarak soruları cevaplayacak durumda olmadığı anlaşılmıştır. Bu annelerin görüşleri alınmamıştır. Annelere 1-20 arası sayı verilip bu şekilde ifade edilmiştir. Annelerin demografik bilgileri, ilk yardım gerektirecek durumla karşılaşma sıklığı, karşılaştıklarındaki yaptığı uygulamalar sorulmuştur Bu çalışmada annelerimizin hepsi ev hanımıdır ve annelerin yaş aralıklarının genç ya da orta yaş grubunda olmasının ilk yardım bilgi düzeylerinde bir fark oluşturmamıştır. Katılımcı annelerimizin hepsi ev hanımıdır. Annelere sorulan ilk yardım gerektirecek durumla karşılaşmalarındaki neler yaparsınız sorularına verilen cevaplara bakıldığında, annelerin çoğunluğu aynı cevabı vermiştir. Özellikle anneler büyüklerinden gördüğü geleneksel yöntemleri tercih etmişlerdir. Verilen cevaplara baktığımızda bilgiler ya eksik ya da yanlış olmuştur. Sonuç olarak annelerimizin ilk yardım bilgi düzeylerini artırmak için kurslara katılmasına yönelik teşvikler oluşturulmalıdır. Annelerin bu yönde algısını ve bilgisini artıracak programlar, broşürler, eğitimler düzenlenmesi gerekli olduğunu görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Childhood accidents are seen as an important public health problem. If we add our children with special needs among the children, it is seen that the health problems that may be encountered increase more. The first aid practice applied by our mothers in the face of accidents is important. It is more difficult to give first aid to our children with special needs. In this study, it is aimed to have information about the first aid knowledge level of the mothers of the children who go to the Special Education and Rehabilitation Center in Yozgat and their practices when they encounter a situation that requires first aid. It is a qualitative study and the questions were applied with a semi-structured interview form created by the researcher. 20 mothers were interviewed as participants. The questions were asked to the mothers through face-to-face interviews. It was understood that the 3 mothers interviewed were not in a position to answer the questions in terms of mental health. The opinions of these mothers were not taken. The mothers were given numbers between 1-20 and expressed in this way. The demographic information of the mothers, the frequency of encountering situations requiring first aid, and the practices they did when they encountered them were asked. In this study, all of our mothers were housewives, and the age range of the mothers in the young or middle age group did not make a difference in the level of first aid knowledge. All of our participating mothers are housewives. When we look at the answers given to the questions of what do you do when faced with a situation that will require first aid, most of the mothers gave the same answer. Especially mothers preferred traditional methods that they saw from their elders. When we look at the answers given, the information was either incomplete or incorrect. As a result, incentives should be created for our mothers to attend courses in order to increase their first aid knowledge level. We see that it is necessary to organize programs, brochures and trainings that will increase the perception and knowledge of mothers in this regard.