Farklı tip ortodontik braketlerin çevresinde mine demineralizasyonu gelişimininin streptococcus mutans içeren yapay tükürükte değerlendirilmesi: İn-vitro çalışma
Evaluation of enamel demineralization development around different types of orthodontic brackets in artificial saliva containing streptococcus mutans: İn-vitro study
  1. Tez No: 769030
  2. Yazar: MELİS TÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sunulan çalışmada, yapay karyojenik süspansiyon ortamına konulan farklı tip ortodontik braketlerin çevresindeki mine yüzeylerinde meydana gelen demineralizasyonların karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Bu in vitro çalışmada, 90 adet çekilmiş insan üst küçük azı dişi kullanıldı. Dişler, her biri 15 adet örnekten oluşan 5 adet çalışma ve 1 adet kontrol grubu olmak üzere toplam 6 gruba ayrıldı. Çalışma gruplarında kullanılan Victory metal, Gemini metal, Clarity self-ligating seramik, APC Clarity Advanced seramik ve Clarity Advanced seramik braketler (3M Unitek, Monrovia, Calif) direkt teknik ile dişlere yapıştırıldı. Braketlerin gingival, oklüzal ve proksimalindeki mine yüzeyleri DIAGNOdent pen (KaVo, Biberach, Almanya) ile ölçüldü (T0). Daha sonra dişler Streptococcus mutans, sükroz ve yapay tükürük içeren karyojenik süspansiyon ortamına yerleştirildi ve ortam 48 saatte bir yenilendi. 28 gün sonunda dişler süspansiyon içerisinden çıkarıldı. Braketlerin gingival, oklüzal ve proksimalindeki mine yüzeyleri DIAGNOdent ile yeniden ölçülerek kaydedildi (T1). Elde edilen verilerin homojen dağılıp dağılmadığı Kolmogorov-simirnov testiyle, grup içi karşılaştırmalar Wilcoxon testiyle, gruplar arası karşılaştırmalar ise Mann-whitney U ve Kruskal-wallis testleriyle gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In the presented application, it is aimed to compare the demineralizations that occur on the surfaces of the frents of different end abrasives kept in a non-formable environment. In this in vitro study, 90 extracted human premolars were used. The teeth were divided into 6 groups, each consisting of 15 samples, 5 study and 1 control group. Victory metal, Gemini metal, Clarity self-ligating ceramic, APC Clarity Advanced ceramic and Clarity Advanced ceramic brackets (3M Unitek, Monrovia, Calif) used in the study groups were bonded to the teeth with direct technique. The gingival, occlusal and proximal enamel surfaces of the brackets were measured with a DIAGNOdent pen (KaVo, Biberach, Germany) (T0). The teeth were then placed in cariogenic suspension medium containing Streptococcus mutans, sucrose and artificial saliva, and the medium was renewed every 48 hours. After 28 days, the teeth were removed from the suspension. The gingival, occlusal and proximal enamel surfaces of the brackets were re-measured with DIAGNOdent and recorded (T1). Whether the obtained data were homogeneously distributed or not was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov test. Wilcoxon test was used for in-group comparison, while Mann-whitney U and Kruskal-wallis tests were used for intergroup comparisons.