Sexual violence in conflicts and social policy: An empirical-descriptive analysis of Isis violence in sinjar region, Iraq
Çatışmalarda cı̇nsel şı̇ddet ve sosyal polı̇tı̇ka: Irak'ın Sı̇ncar bölgesı̇ndekı̇ Işı̇d şı̇ddetı̇nı̇n ampı̇rı̇k-betımsel analı̇zı̇
- Tez No: 769072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Political Science, Social Work, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Özellikle Ruanda ve Bosna-Hersek'teki temizleyici savaştan sonra, çatışma ve savaş alanındaki cinsel şiddet çalışmaları son on yılda giderek genişledi. Kadın bedenlerini bir savaş alanı olarak kullanarak etnik ve dini gruplara karşı yapılan korkunç saldırılar ve bu alanda yapılmış çalışmaların seyrekliği bu konuya önem kazandırmaktadır. Bu tez IŞİD'in Şengal'de 2014 yılındaki saldırılarında Ezidi halkına, özellikle de kadın ve genç kızlara, yönelik cinsel siddetin bir savaş taktiği olarak uygulanmasına ışık tutmaya çalışmaktadır. Tez çalışması birbirleriyle ilintili iki alanı incelemektedir; ilki Ezidi halkından kadın ve genç kızlara yönelik cinsel şiddetin sebep ve sonuçlarıdır. İkinci olarak ise, ulusal ve uluslararası STK'ların ve Irak'ta yerel hükümet kurumları olan ajansların, cinsel saldırıdan hayatta kalanların ihtiyaçlarına psikolojik olarak; örneğin sosyal ve sağlık hizmetlerinde, günlük yaşamlarında koruma ve diğer kolaylaştırmalarla yanıt verme politikaları olarak rolünün değerlendirilmesidir. Cinsel şiddetin nedenlerini ve etkilerini ve sonuçlarının mikro, mezzo ve makro düzeyde uzun vadede kalıcı olup olmayacağını net bir şekilde anlamak için, bu çalışmada nitel yöntem kullanılmıştır, derin görüşmeler, gözlemler ve vaka çalışmaları ile birlikte STK'lar ve yerel yönetim tarafından kaydedilen verilerin gözden geçirilmesi. STK'larda ve soykırım merkezinde psiko-sosyal danışmanlık hizmeti verilerek hayatta kalanlarla yapılan saha çalışması ve veri toplama sırasında gözlemler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies of sexual violence in conflicts and armed zones have grown rapidly over the last decades, specifically after the cleansing war in Rwanda, Bosnia- Herzegovina. Because of the horrific events and scarce activities perpetrated against ethnic-religious groups by using women's bodies as a field of war, this issue has gained importance. This thesis tries to highlight the tragic activities of ISIS on Yazidi people (especially women and young girls) in the Shangal area in 2014. Their use of perpetrating many types of sexual violence has become a sort of war tactic. This thesis examines two fields of inquiry related to each other; the first is the effects of sexual violence on the Yazidi community, and the second is assessing the role of national and international NGOs and agencies with the local government institutions in Iraq as policies in responding to survivors' needs psychologically and socially and in providing them with health services, protection and other facilitation in their daily life. In order to clearly understand the causes and effects of sexual violence and whether its consequences will remain for the long-term on micro, mezzo and macro levels, the present study used qualitative method, include conducting deep interviews, observations and case studies as well as reviews of the recorded data by NGOs and the local government. Observations were made during data collection and through field work with survivors by providing psycho-social counselling services in NGOs and the genocide center.