Eczane çalışanlarında çeşitli stres parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of various stress parameters in pharmacy workers
  1. Tez No: 769071
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KILIÇ, DOÇ. DR. VUGAR ALİ TÜRKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Stres, iş yaşantısında önemli düzeyde etkilidir. İş yaşamındaki stres hem işveren için hem de çalışanlar için iş veriminde ve işe odaklanmadaki düşüşe sebep olan bir olgu olup bazı yazarlar için ise hastalık olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda eczacıların ve eczacı teknisyenlerinin refahıyla alakalı yapılan çalışmalarda iş stresi de yerini almıştır. Bu araştırma kesitsel nitelikte olup 2022 yılında Niğde ilindeki eczanelerde görev yapan bireyler dahil edildi. Veriler çevrimiçi (online) anket uygulanarak toplandı. Çalışma 154 kişi ile tamamlandı. Veriler sosyo-demografik veri formu ve İsveç İş Yükü- Kontrol-Destek Anketi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde t testi, Anova testi, korelasyon analizi ve çok değişkenli lineer regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan eczacı teknisyenlerinin %81,3'ünde, eczacıların ise yaklaşık %11,1'inde iş stresinin bulunduğu saptanmıştır. Eczacılar arasında iş stresi fazla olan kişiler bulunmazken eczacı teknisyenlerinin %22,0'sinde iş stresi fazla olarak gözükmektedir. Eczacı teknisyenlerinin %78,2'sinde, eczacıların ise %31,7'sinde sosyal izolasyon stresi saptanmıştır. Eczacılar arasında sosyal stresi fazla olanlar bulunmazken eczacı teknisyenlerinin %20,1'inde sosyal stresin fazla olduğu saptanmıştır. Eczane teknisyenlerinin, eczacılara göre iş stresi ve sosyal izolasyon stresi T skor ortalamaları daha yüksek olup orta düzeyde bulunmuştur. Çalışmamız sonucunda iş stresini sırasıyla eczane teknisyeni olmak ve eczanede günlük çalışma süresinin fazla olması; sosyal stresi sırasıyla eczane teknisyeni olmak, genel sağlık durumunun kötüleşmesi, birlikte yaşanılan kişi sayısının azalması, sigara kullanmamak ve toplam stresi ise sırasıyla yine eczane teknisyeni olmak, genel sağlık durumunun kötüleşmesi, sigara kullanmamak ve birlikte yaşanılan kişi sayısının azalması etkilediği saptanmıştır. Eczane teknisyenlerinde iş stres düzeyinin azaltılmasına yönelik günlük çalışma süresi ve iş yükünün azaltılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Stress, measurability in business life. Stress at work will cause both for the employer and for the job data and the case. With the content of the latest books and designers of designers, the stress of work from start to finish is also replaced. This study is cross-sectional and consists of people working in pharmacies in Niğde province in 2022. Data were collected by applying an online questionnaire. The study was completed with 154 people. The data are best chosen from the socio-demographic data formula and the Swedish Workload-Control-Support Questionnaire. Using t-test, Anova test, measurement analysis and multi-attack linear analysis in the analysis of data. As a result of our study that 81.3% of the pharmacist technicians and 11.1% of the pharmacists who participated in the study had job stress. While there are no people with high job stress among pharmacists, 22.0% of pharmacist technicians have high job stress. Social isolation stress was found in 78.2% of pharmacist technicians and 31.7% of pharmacists. While there were no people with high social stress among pharmacists, 20.1% of pharmacist technicians were found to have high social stress. Job stress and social isolation stress T score averages of pharmacy technicians were higher than pharmacists, and were found to be moderate. The stress of being a pharmacy technician and having a long daily working time in the pharmacy, respectively; It has been determined that social stress is affected by being a pharmacy technician, worsening of general health status, decreasing the number of people living together, not smoking, and total stress, respectively, being a pharmacy technician, worsening of general health status, not smoking and decreasing the number of people living together. It is recommended to take urgent managerial measures to reduce work stress levels in pharmacists and pharmacy technicians. It is recommended to reduce the daily working time and workload in order to reduce the work stress level of pharmacy technicians.