Kadın konukevlerinde kalan şiddet mağduru kadınların çocukluk çağı travmaları, spiritüellik ve çatışma yöntemleri açısından psikolojik belirtilerin değerlendirilmesi
The evaluation of psychological symptoms in terms of childhood traumas, spirituality and conflict tactics in sheltered battered women
  1. Tez No: 527893
  2. Yazar: ELİF GÜZİDE EMİRZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN GÜRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kadınların maruz kaldığı şiddet, ruhsal sorunlara neden olmaktadır. Kadınlarda şiddetin olumsuz etkilerini hafifletmek için spiritüel inanç ve uygulamalar önemlidir. Bu çalışmanın amacı kadın konukevlerinde kalan şiddet mağduru kadınların spiritüellik ve çatışma biçimleri düzeylerinin değerlendirilmesidir. Araştırma, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Samsun ve Sivas İllerinde ki kadın konukevlerinde 1 Ağustos 2017-31 Ocak 2018 tarihleri arasında yürütülmüştür. Örneklemi, şiddete maruz kalmış ve kadın konukevinde en az 15 gün konaklayan 92 kadın oluşturmaktadır. Veriler,“Kısa Semptom Envanteri”,“Çatışma Yöntemleri Skalası”,“Spiritüel İyi Oluş Ölçeği”,“Çocukluk Dönemi Örselenme Yaşantıları Ölçeği Kısa Formu”ve araştırmacı tarafından oluşturulan“Tanıtıcı Bilgi Formu”kullanılarak toplanmış, elde edilen veriler SPSS 22.0 programında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde, Pearson Momentler Çarpımı korelasyon analizi, t Testi, Tek Yönlü Varyans analizi (ANOVA), Kruskal Wallis H, Dunnet T3 Post Hoc, LSD Post Hoc ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Çalışmadaki kadınların tamamının yaşamlarında herhangi biri tarafından şiddete maruz kaldığı saptanmış, % 94,3'ünün eşinden ya da erkek arkadaşından fiziksel/duygusal/cinsel şiddet gördükleri belirlenmiştir. Çalışmadaki kadınların % 64,1'inin en az bir psikiyatrik tanısı olduğu ortaya çıkmış ve majör depresyon ilk sırada (% 32,2) yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Violence that women are exposed causes mental problems. Spiritual beliefs and practices are important to alleviate the negative effects of violence in women. The aim of this study is to the evaluation of spirituality and conflict tactic levels in sheltered battered woman. The research was carried out in female women shelter in the provinces of Samsun and Sivas connected to the Ministry of Family and Social Policy between 1 August 2017 and 31 January 2018. The sample consists of 92 women who have been exposed to violence and who have been staying in the female guesthouse for at least 15 days. The data were collected using the“Brief Symptom Inventory”,“Conflict Tectic Scale”,“Spiritual Well-Being Scale”,“Childhood Trauma Questionnaire”and“Introductory Information Form”created by the researcher and evaluated in the SPSS 22.0 program. In the evaluation of the data, frequency, percentage, Pearson Moments Multiplication correlation analysis, t test, one way ANOVA, Kruskal Wallis H, Dunnet T3 Post Hoc, LSD Post Hoc and Mann Whitney U tests were used. All of the women in the study were found to have been exposed to violence by anyone in their lives, and 94.3% were found to have physical/emotiona/sexual violence from their spouse or boyfriend. It was found that 64.1% of the women in the study had at least one psychiatric diagnosis and the major depression was in the first place (32.2%).